Saturday, October 1, 2022
BallinaVitrina e libritIbrahim Abedini-Bukuri e Zagraçanit

Ibrahim Abedini-Bukuri e Zagraçanit

Bukuri e Zagraçanit
Themelet e vjetra atje i ka kisha
Shqiponjat ku e lartësojnë Spasin
Bisedonin pleqtë i vogël kur isha
Rrufetë e Zeusit me zjarr godasin…


Retë e bardha kapen me dorë
Duket shiu kur derdh mbi liqen
Edhe dimrit kur vishet me borë
Spasit nata me ngadalë i vjen


Dhe katundit piktoresk, Zagraçan
Nga erërat e forta kurrizin ia mban
Zbukuronë fushën yrnek e gjerdan
Dy lumentë e malit i ka më dy anë…

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT