Friday, September 30, 2022
BallinaVitrina e libritÇaste poetike me poetin Maxhun Osmanaj

Çaste poetike me poetin Maxhun Osmanaj

Unè dhe Maxhuni n’kohè
E pashè Maxhunin nè njè pasdite
Ectè nèpèr kohè ngadalè
Ngarkuar nè shpirt njè thes vite
Disi i djerèsitur s’e lèshonte asnjè fjalè

.
Derisa unè vrapoja nè fèmijèri
Me mallin e zhuritur luaja lojèn e shtrenjtè
Dikush mè hodhi nè vetmi
Nè oborrin e jetès e zija njè vend

.
Unè nè çdo kohè me Maxhunin takohem
Ai vetèm n’pèrvojè ushqehet
Kam kujdes me tè mos zemèrohem
Ende i pathyer n’moshè vèrehet.


Unè udhètoj vetèm n’pèrditshmèri
Kokèn pèr tè nesèrmen s’e vras
Ai vazhdimisht hy n’pellgun nostalgji
Mos kèshtu, shpeshherè i flas


Njè ditè, koha tè dytè i takoi
Ecnin tè lumtur dorè pèr dore
Njè dhuratè nè dorè ua lèshoi

Kèshtu ky udhètim i juaj quhet fitore…

Vrasja e èndrrès
Mos m’i kallni fjalèt
Qè zgjojnè lindje nè ķèngè
Mos m’i vrisni èndrrat
Qè zgjojnè dritè nè terr


Cilèndo kèngè apo èndèrr tè ma vrisni
E drejta do t’u vretè
E nesèrmja do t’u tallè

As kèngè, as melodi, dhimbja nè mes
Kot vèrtitem shtigjeve tè rrugève
Pèr ta dègjuar diku njè kèngè
Por njè shteg ma zè pritèn
Kènga e kohès mè ikèn


Melodia s’ka ftesè nè dasmèn e shpirtit
Tani shpirti i thyer
S’di kè ta ftojè nè dasmèn e vonuar
Mua dhe Ty, vetèm dhembja
Na mbeti lojè -èndèrr


Njè ditè pèr ta vallèzuar
Por njèri humbi hapin…
Ah, kurrè s’e kèndova!
Kurrè s’e dègjova kèngèn time tè pritur

Artikulli paraprakEdna Kapurani-Ah.
Artikulli i ardhshëmRifat Ismaili-DIAGRAMA E VDEKJES
TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT