Wednesday, November 29, 2023
BallinaTurizmiIshulli Mykonos në Greqi

Ishulli Mykonos në Greqi

Mykonos është një ishull në grupin e Cyclades në Detin Egje. Është i njohur gjerësisht për atmosferën e festave verore. Plazhet si Paradise dhe Super Paradise kanë bare që dëgjojnë muzikë të madhe. Klubet masive të kërcimit tërheqin DJ me famë botërore dhe zakonisht qëndrojnë të hapur pas agimit. Monumentet ikonike përfshijnë një varg mullinjsh me erë të shekullit të 16-të, të cilët ndodhen në një kodër mbi qytetin e Mykonos

Mirë se vini në ishullin më të famshëm kozmopolit të Greqisë, një parajsë e zbardhur në zemër të Cikladeve. Sipas mitologjisë, Mykonos u formua nga trupat e ngurtësuar të gjigantëve të vrarë nga Herkuli. Dhe a e dini se ishulli e ka marrë emrin nga nipi i Apollonit, “Mykonos”?

Nisuni në një udhëtim për të zbuluar një botë magjepsëse ku magjepsja takohet me thjeshtësinë. Në të famshëm të Mykonos, studentët e kolegjit dhe familjet bashkohen së bashku për të festuar verën greke. Pavarësisht nëse jeni një djallues argëtimi jashtë për një kohë të mirë, ose një vizitor që dëshiron të eksplorojë historinë dhe traditën e ishullit, Mykonos me siguri do të përmbushë pritshmëritë tuaja.

Ndryshe nga kryeqytetet e tjera cikladike, kryeqyteti (Hóra) i ishullit nuk është ndërtuar në formën e një amfiteatri, por përkundrazi shtrihet në një zonë të gjerë. Është një nga shembujt më të mirë të arkitekturës cikladike dhe një tërheqje magjepsëse për vizitorët. Shëtisni nëpër rrugët e saj të ngushta prej mermeri dhe admironi shtëpitë e zbardhura me dyer dhe korniza shumëngjyrëshe të dritareve, pemët bougainvillea me lule ngjyrë vjollce dhe kishat e fshehura. Vizitoni kishën e Panayia Paraportiani, Bashkinë dhe kështjellën e vendosur mbi port. Mos harroni të vizitoni Muzeun Arkeologjik, Folklor dhe Detar për të parë pak histori. Ecni nëpër rrugët tregtare për këmbësorë të Hóra, gjithmonë plot ngjyra dhe të zëna. Më magjepsja nga të gjitha është rruga Matoyánni, e mbushur me dyqane me emra të markave, kafene simpatike dhe restorante me stil.

Thithni atmosferën përgjatë bregdetit të gjallë dhe admironi një flotë anijesh peshkimi që hedhin reflektime shumëngjyrëshe në ujërat e kaltra. Këtu do të gjeni ndërtesën Kazárma, e cila shërbeu si strehim për ushtarët e Manto Mavrogenous, një heroinë e Revolucionit Grek. Kati i parë shërbente si vendbanim i saj personal. Ndërsa jeni duke shëtitur, mos u habitni nëse hasni në maskotën zyrtare të Mykonos, e cila nuk është gjë tjetër veçse një… pelikan! Pelikani Pétros u gjet nga një peshkatar pas një stuhie në vitin 1954, dhe përfundimisht u bë shoqëruesi i vendasve. Kur vdiq, pikëllimi për humbjen e tij ishte aq i thellë sa që shpejt u gjet një zëvendësues. Për nder të Pétros, vendasit kanë krijuar një traditë të gjatë të pelikanëve që enden rreth bregdetit si një pjesë thelbësore e përditshmërisë.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT