Tuesday, October 4, 2022
BallinaTurizmiSllovenia magjike

Sllovenia magjike

Sllovenia është një vend piktoresk me një vendndodhje fantastike në zemër të Evropës. Kombi është i rrethuar nga Alpet Lindore, Deti Adriatik, Ballkani, Italia, Kroacia dhe Hungaria, duke e bërë atë të aksesueshëm nga një sërë vendesh evropiane.

Planifikimi i një udhëtimi në Slloveni është një mundësi për të parë një sërë destinacionesh që përfshijnë qytete të gjalla, fshatra simpatikë, male me borë dhe plazhe piktoreske. Në arratisjen tuaj të ardhshme, synoni të shihni sa më shumë nga vendet më të mira për t’u vizituar në Slloveni, sa të lejojë orari juaj.

Më poshtë po ju paraqesim disa nga vendet më të bukura në Slloveni

Maribor

Pas Lubjanës, Maribor është qyteti më i madh në Slloveni. Ndodhet afër kufirit austriak dhe është ndërtuar përgjatë brigjeve të lumit Drava. Maribor është i njohur për industrinë e tij të rritjes së verës që rrethon qytetin, si dhe mundësitë e tij të pafundme të rekreacionit në natyrë.

Në Maribor, ju mund të shihni Stara trta, ose hardhinë më të vjetër në botë, e cila daton prej më shumë se 450 vjetësh. Vazhdoni turin e verës me një udhëtim në Shtëpinë e Vjetër të Vjetër dhe Bodrumin e madh të Verës Vinag. Mos humbisni sheshet kryesore në Maribor, të cilat përfshijnë Sheshin Slomškov, Sheshin Kryesor dhe Sheshin e Kalasë, të cilat të gjitha ofrojnë shumë bukuri dhe arkitekturë historike.

Kranjska Gora

I njohur për entuziastët e sporteve dimërore është destinacioni i Kranjska Gora, i vendosur në veriperëndim të Sllovenisë. Gjatë dimrit, Kranjska Gora është e zënë me vizitorë që bëjnë ski dhe snowboard në vendpushimin e Vitrancit, duke përfituar nga reshjet e shpeshta të borës dhe shtigjet e pjerrëta.

Vera është po aq tërheqëse, megjithatë, falë ecjeve sfiduese dhe mundësisë për të marrë me qira biçikleta malore në zonë. Edhe nëse nuk jeni pas sporteve në natyrë, Kranjska Gora është një vend piktoresk për t’u çlodhur, për t’u çlodhur në hotele luksoze dhe për të ngrënë në restorante të klasit botëror tërheqës për udhëtarët nga e gjithë bota.

Celje

Një nga qytetet më të vjetra në të gjithë Slloveninë është Celje, një qytet i vogël i vendosur në brigjet e lumit Savinja. Tërheqja më e madhe në qytet është kështjella e madhe, e cila u ngrit në shekullin e 14-të dhe tani shikon poshtë mbi qytet nga vendndodhja e tij në majë të kodrës.

Mënyra më e mirë për të kaluar një ditë në Celje është të ecësh nëpër Celjen e Vjetër, qendrën historike ku ndërtesat datojnë që nga kohërat mesjetare dhe mund të shëtisësh përgjatë rrugëve me kalldrëm, të darkosh në restorante tradicionale dhe të admirosh arkitekturën tradicionale në të gjithë qytetin.

Piran

Në majë të Sllovenisë Jugperëndimore, dhe në bregun e detit Adriatik, është pika e nxehtë turistik e quajtur Piran. Destinacioni të kujton Italinë, gjë që ka kuptim pasi në të vërtetë ishte pjesë e Perandorisë Veneciane për më shumë se pesë shekuj.

Pirani është i vogël në përmasa, por është i çuditshëm, historik dhe skenik. Adhuruesit e historisë mund të dëshirojnë të eksplorojnë pika referimi si sheshi kryesor i quajtur Tartinijev trg, ndërtesa më e vjetër në qytet e quajtur Shtëpia Veneciane dhe Kisha e Shën Gjergjit. Ju gjithashtu mund të ecni pikërisht në majë të mureve të qytetit ose të zbrisni nga një nga kalatat për një notim freskues në Adriatik.

Postojna

Postojna është një qytet relativisht i vogël në Slloveninë Jugperëndimore, por është një destinacion që duhet parë për udhëtarët që tërhiqen nga atraksionet unike dhe peizazhet natyrore. Postojna është e njohur për sistemin e saj të gjerë të shpellave, i cili krenohet me një 20 km (13 milje) mbresëlënëse dhomash, korridoresh dhe galerish, disa prej të cilave kanë tavane gati 50 metra (150 këmbë) të larta.

Ekziston edhe një turne me tren që ju çon nëpër pjesë të sistemit të shpellës dhe më pas mund të ecni nëpër disa nga seksionet më interesante të mjedisit nëntokësor. Në veri të Postojnës është një kështjellë mesjetare që është ndërtuar në anën e një shpelle, duke krijuar një shfaqje spektakolare të inxhinierisë që duhet ta shihni për ta besuar.

Parku Kombëtar Triglav

Nëse dëshironi të dilni jashtë dhe të eksploroni disa nga peizazhet e mahnitshme natyrore në Slloveni, atëherë Parku Kombëtar Triglav është vendi ideal për t’u vizituar. Pjesa më e madhe e parkut përbëhet nga Alpet Juliane, me pika kryesore në rajon duke përfshirë majën e lartë të vetë malit Triglav si dhe ujërat e qeta të liqenit Bohinj.

Për pamje spektakolare, mund të përpiqeni të ecni në malin Triglav, ose mund të merrni rrugën e lehtë dhe të hipni në udhëtimin me teleferik Vogel. Aventurierët gjithashtu mund të kalojnë Grykën Vintgar në një urë këmbësore prej druri të shekullit të 19-të ose të ngjiten në një shkallë të pjerrët për të parë ujërat e vrullshme të Ujëvarës së Savicës. Rafting në lumin Soca është gjithashtu një aktivitet popullor.

Liqeni Bled

Duke shërbyer si një portë për në parkun kombëtar të Triglav është Liqeni Bled, një trup piktoresk uji i rrethuar nga Alpet Juliane. Liqeni i gjelbër smerald nuk është i madh dhe është e mundur të ecësh perimetrin brenda një pasdite të vetme. Ajo që e bën destinacionin kaq tërheqës është ishulli i vogël në mes të liqenit, i cili është shtëpia e një kishe të shekullit të 17-të.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të hipni me kuaj në brigjet e liqenit, të merrni me qira një varkë me varkë për të eksploruar ujin ose të ngjiteni 15 minuta për të arritur në Kalanë e Bled, e cila daton në shekullin e 17-të dhe krenohet me pamje të mrekullueshme mbi liqenin poshtë.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT