Monday, September 25, 2023
BallinaKulturëFilmNdahet nga jeta aktorja e përmasave botërore me origjinë shqiptare Irena Papas

Ndahet nga jeta aktorja e përmasave botërore me origjinë shqiptare Irena Papas

Ndërron jetë në moshën 96-vjeçare, aktorja me famë botërore, Irene Pappas. 

Lajmi i hidhur u bë me dije nga Ministria e Kulturës së Greqisë.

During her career, she has been described as a beauty icon and a famous representative of Mediterranean culture abroad. She has performed strong female roles in theater and cinema.

Pappas, maiden name Irene Lelekou, was born on September 3, 1926 in the village of Chiliomodi, outside Corinth, Greece. Her family moved to Athens when she was seven years old, where, as a teenager, she attended the Royal School of Dramatic Art in Athens.

Origjina shqiptare e aktores së njohur është kundërshtuar shpesh, sidomos nga biografët grekë.

“Nuk mund të largohem nga kjo botë, e të mos e them të vërtetën, se unë jam shqiptare! Kur kam lindur në vitin 1926 mbiemri im ka qenë Irene Leleku”- ishte deklarata e fortë e aktores 6 vite më parë, që tronditi grekët, të cilët e njohin si aktore me origjinë helenase.

Prejardhjes së saj shqiptare i ka kushtuar vëmendje dhe studiuesi grek Aristidh Kollia në librin e tij “Arvanitasit dhe origjina e grekëve” botuar në Athinë më 1983. Vetë aktorja në një intervistë e pyetur se përse ishte kaq esmere është përgjigjur se “I ngjaj nënës sime. Nëna ime ishte ezmere si unë”.

Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në Greqi në teatër përpara se të kalonte në film në vitin 1951. Filmi i saj i parë ishte një pjesë e vogël në 1948 “Engjëjt e rënë” të Nikos Tsiforos, ndërsa portretizimi i roleve të titullit në “Antigone” të George Tzavellas (1961) dhe të Michael Cacoyannis Electra (1962) fitoi vlerësimin e saj kritik.

Në vitin 1961 Pappas luajti në “The Guns of Navarone” dhe në 1964 në ‘Zorba the Greek’ të Cacoyannis, që e katapultoi atë në një yll ndërkombëtar. Një nga paraqitjet e saj të fundit në film ishte në Mandolin e kapitenit Corelli në 2001. Pappas fliste rrjedhshëm edhe italishten, duke marrë role teatrore dhe duke bërë shumë filma në vend.

Kundërshtimi i saj ndaj diktaturës ushtarake të Greqisë (1967-1074) e dërgoi atë, së bashku me artistë të tjerë, në mërgim në Itali dhe Nju Jork dhe u kthye kur ra junta. Në vitin 2018 u njoftua se ajo vuante nga sëmundja e Alzheimerit për pesë vjet.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT