Wednesday, November 30, 2022
BallinaVitrina e libritFeim Bllaca-SHPIRTI I AKULLT

Feim Bllaca-SHPIRTI I AKULLT

SHPIRTI I AKULLT

Përplasje fjalësh,piskamë,
Zhurmë ,si në çmendinë
Fjalë të vrazhda lloj-lloj.

Tërë kohën blla,blla ,blla
Bajlozët i shtyejnë fjalët ndërmjet veti
Njëjtë si era dallgët e detit…

Thuajse krisi kiameti,
I përplasin grushtat mbi tryeza.
N’çast shamata pushon dhe dielli shfaqet
sipër bjeshkëve.

Për t’i qetësuar shpirtrat e trazuar
Duke u falur ngrohtësi për jetën
Të cilën e duam për s’tepërmi.

Urrejtjen,mërinë dhe xhelozinë i shëron:
Shkrirja e shpirtit t’akullt
Mbuluar me rrezet më t’ngrohta t’shpirtit e t’zemrës

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT