Tuesday, January 31, 2023
BallinaKulturëFilmPenelope Cruz aktorja e famshme e Holivudit

Penelope Cruz aktorja e famshme e Holivudit

Penélope Cruz, plotësisht Penélope Cruz Sánchez, (lindur më 28 prill 1974, Madrid, Spanjë), aktore spanjolle e njohur për portretizimin e personazheve të zjarrtë. Ajo arriti sukses të hershëm në kinemanë spanjolle dhe shpejt u vendos si një yll ndërkombëtar.

Cruz u rrit jashtë Madridit, ku studioi balet për nëntë vjet në Konservatorin Kombëtar të Spanjës; ajo gjithashtu mori trajnim intensiv në kërcimin klasik dhe xhaz dhe studioi teatër në New York City. Në moshën 15-vjeçare ajo fitoi një konkurs për agjenci modelimi dhe filloi të shfaqej në videoklipe muzikore dhe në televizionin spanjoll. Rolet e saj të para në film ishin në El laberinto griego (“Labyrinti grek”; megjithëse filmi përfundoi në 1991, publikimi i tij u vonua deri në vitin 1993) dhe Jamón, jamón (1992; “Ham, Ham”). Ajo erdhi në vëmendjen ndërkombëtare me Belle Epoque (1992; “The Age of Beauty”), një film për një dezertor ushtrie të marrë nga një burrë i moshuar dhe katër vajzat e tij magjepsëse. Ai fitoi një çmim Oscar për filmin më të mirë të huaj. Në shumë raste Cruz ka punuar me regjisorin spanjoll Pedro Almodóvar, duke u shfaqur fillimisht në Carne trémula (1997; Live Flesh) dhe Todo sobre mi madre (1999; Gjithçka për nënën time).

Roli i parë në gjuhën angleze i Cruz erdhi në Talk of Angels (1998), i cili u përfundua në 1994, por nuk u publikua për disa vite. Më pas ajo u shfaq në western-in bashkëkohor The Hi-Lo Country (1998). Cruz e vendosi shpejt veten si një aktore e shquar në Hollywood. Ajo u shfaq në komedinë romantike Woman on Top (2000) dhe luajti së bashku me Matt Damon në All the Pretty Horses (2000), një adaptim filmik i romanit të Cormac McCarthy me të njëjtin emër. Ajo luajti përballë Johnny Depp në Blow (2001), një film i bazuar në jetën e George Jung, tregtarit më pjellor të kokainës në Shtetet e Bashkuara gjatë viteve 1970. Në vitin 2001 Cruz u shfaq gjithashtu në Vanilla Sky – një ribërje e një filmi të suksesshëm në të cilin ajo kishte luajtur më parë, Abre los ojos (1997; Hap Sytë) – dhe më pas u përfshi në një marrëdhënie shumë të publikuar me aktorin Tom Cruise.

Në fillim të shekullit të 21-të, Cruz vazhdoi të aktrojë si në produksione në gjuhën angleze dhe spanjolle. Ajo luajti në Head in the Clouds (2004) dhe më vonë u shfaq si një nënë e martuar pakënaqur në filmin e vlerësuar nga kritikët e Almodóvar-it Volver (2006; To Return), për të cilin mori një nominim për çmimin Oscar. Cruz luajti një grua të ëndërruar nga një burrë që po kalonte një krizë të moshës së mesme në Natën e Mirë (2007) dhe u shfaq si e dashura e re e një profesori të moshuar kolegji në Elegy (2008), një adaptim filmik i romanit të Philip Roth, Kafsha që po vdes (2001). ). Më pas ajo fitoi Oscar-in e saj të parë – për aktoren më të mirë dytësore, për punën e saj në filmin Vicky Cristina Barcelona (2008) të Woody Allen-it, në të cilin ajo luajti së bashku me Scarlett Johansson dhe Javier Bardem; Cruz dhe Bardem u martuan në vitin 2010.

Në vitin 2009 Cruz u shfaq në Los abrazos rotos (2009; Broken Embraces) të Almodóvar-it, dha zërin e një derri në filmin e animuar G-Force (2009) dhe luajti në Nine, një grup muzikor në vitet 1960 që fokusohej në jetën e një regjisor filmi (luajtur nga Daniel Day-Lewis). Ajo u ribashkua me Depp në Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011), në të cilën ajo portretizoi vajzën me vullnet të fortë të piratit Blackbeard. Cruz më pas bashkëpunoi përsëri me Allen, duke portretizuar një prostitutë italiane në komedinë e tij të ansamblit To Rome with Love (2012). Në dramën e krimit The Counselor (2013), ajo u luajt si e dashura e një avokati që përfshihet në një marrëveshje droge që shkon keq. Melodrama në gjuhën spanjolle Ma ma (2015), të cilën Cruz e bashkëprodhoi, e shfaqi atë si një nënë të diagnostikuar me kancer terminal. Aftësitë e saj komike u shfaqën në satirën e industrisë së modës të Ben Stiller Zoolander 2 (2016).

Në vitin 2017, Cruz ishte pjesë e kastit të mbushur me yje të “Vrasja në Orient Express”, bazuar në romanin e Agatha Christie të vitit 1933 me të njëjtin emër. Ajo më pas doli në ekranin e vogël për të luajtur Donatella Versace në serialin televiziv The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (2018). Cruz gjithashtu luajti me Bardemin në Loving Pablo (2017), në lidhje me marrëdhënien midis Pablo Escobar dhe gazetares Virginia Vallejo, dhe dramën familjare të Asghar Farhadi, Todos lo saben (2018; Everybody Knows). Më pas ajo u ribashkua me Almodóvarin në Dolor y gloria (2019; Dhimbje dhe Lavdi), rreth një regjisori që mendon për jetën e tij. Në Wasp Network (2019), Cruz luajti gruan e paditur të një piloti kuban që punonte fshehurazi kundër qeverisë së Kubës.

Cruz fitoi vlerësim – si dhe një nominim për Oscar për aktoren më të mirë – për interpretimin e saj në Madres paralelas (2021; Nënat Paralele), një dramë nga Almodóvar që përqendrohet në një marrëdhënie midis dy nënave beqare, ndërsa gjithashtu eksploron ndikimin e qëndrueshëm të luftës civile në Spanjë dhe diktatura e Francisco Frankos. Gjithashtu në vitin 2021 ajo luajti me Antonio Banderas në Competencia oficial (Konkurrenca Zyrtare), një satirë për krijimin e një filmi. Në thrillerin e spiunazhit The 355 (2022), Cruz ishte pjesë e një kasti të yjeve që përfshinte Jessica Chastain dhe Lupita Nyong’o.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT