Tuesday, January 31, 2023
BallinaTurizmiKalaja Neuschwanstein Gjermani

Kalaja Neuschwanstein Gjermani

E vendosur në Alpet bavareze dhe me pamje nga lugina Hohenschwangau është kështjella idilike e shekullit të 19-të Neuschwanstein. E ndërtuar në një kohë kur kështjellat nuk ishin më kritike strategjike për mbrojtjen, misterioz Ludwig II këmbënguli të kishte strehën e tij luksoze dhe urdhëroi që kështjella të ndërtohej gjithsesi. Ironikisht, vetëm disa javë pas vdekjes së mbretit, pallati romanik i destinuar vetëm për të hapi dyert për publikun e gjerë.

Sot, miliona njerëz udhëtojnë në Kështjellën Neuschwanstein për të eksploruar strehën private të mbretit të turpshëm dhe për të shijuar peizazhin dhe pamjet e saj mahnitëse. E quajtur shpesh “Kështjella e mbretit të përrallave”, Kalaja e Neuschwanstein dhe historia e mbretit të saj fantastik të izoluar kanë marrë shumë vëmendje ndërkombëtare, duke e bërë atë një nga kështjellat më të njohura në Gjermani.

As manjati Walt Disney nuk ishte imun ndaj hijeshisë së kësaj kështjelle të famshme gjermane. Kështjella ikonë e Disney-t e përshkruar në filmin Bukuroshja e Fjetur dhe homologu i saj në botën reale Disneyland u frymëzuan nga Kështjella Neuschwanstein. Midis pamjeve gjithëpërfshirëse dhe legjendave magjepsëse të mbretit të çmendur Ludwig II, eksplorimi i kështjellës Neuschwanstein është mënyra e përsosur për të kaluar një ditë në Gjermani.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT