Tuesday, January 31, 2023
BallinaKulturëFilmMegan Fox është një aktore amerikane e njohur për rolin e saj...

Megan Fox është një aktore amerikane e njohur për rolin e saj të paraqitur në serinë e filmave ‘Transformers’.

Kush është Megan Fox?
Pasi fitoi çmimet e modelingut, Megan Fox e braktisi shkollën e mesme dhe u transferua në L.A., duke marrë rolin e saj të parë në ekran në filmin e binjakëve Olsen të vitit 2001, “Pushime në diell”. Aktorja shijoi një shpërthim karriere përballë Shia LaBeouf në filmin “Transformers” dhe ajo vazhdoi me role të spikatura në filma si Jennifer’s Body, Jonah Hex, This Is 40 dhe Teenage Mutant Ninja Turtles. Ajo ka tre fëmijë me aktorin Brian Austin Green.

Jeta e hershme
Fox ka lindur më 16 maj 1986, në Memphis, Tenesi. Në moshën 5-vjeçare, ajo filloi të merrte mësime kënge dhe kërcimi, të cilat vazhduan kur u transferua me familjen e saj në Shën Petersburg, Florida, në moshën 10-vjeçare. Në moshën 13-vjeçare, ajo shtoi në repertorin e saj klasa modelimi.

Në vitin 1999, Fox fitoi çmime të shumta në Konventën Amerikane të Modelimit dhe Talentit. Ky sukses e bindi atë të linte shkollën e mesme dhe të transferohej në Los Angeles vetëm pak vite më vonë, në moshën 16-vjeçare.

Rolet e filmit dhe televizionit
“Pushime në diell”, “Ajo që më pëlqen tek ju”
Atë vit, Fox fitoi pushimin e saj të parë të madh kur u luajt si një trashëgimtare e ashpër në komedinë e Ashley dhe Mary-Kate Olsen të vitit 2001, Holiday in the Sun. Filmi, i cili kishte një bazë të madhe fansash kulti, shkoi direkt në DVD. Gjatë viteve të ardhshme, Fox vazhdoi të shfaqej në role televizive të ftuar. Roli i saj i radhës ishte në vitin 2002, kur u shfaq në telenovelën suedeze Ocean Ave. Po atë vit, Fox gëzoi një rol të ftuar në shfaqjen e rrjetit WB What I Like About You, me Amanda Bynes.

“Shpresa dhe besimi”, “Rrëfimet e një mbretëreshe drame adoleshente”
Viti 2004 ishte një vit i madh për Fox. Ajo u shfaq në komedinë hit të CBS, Two and a Half Men, me Charlie Sheen dhe Jon Cryer, dhe ishte një serial i rregullt në sitcom jetëshkurtër WB, The Help. Ajo gjithashtu filloi të shfaqej në serialin ABC Hope & Faith, në të cilin ajo luajti vajzën e personazhit të Faith Ford në sezonin e dytë dhe të tretë. Performanca e saj i dha asaj një nominim për Çmimin e Artistëve të Rinj në 2005. Fox iu kthye gjithashtu punës filmike atë vit kur fitoi rolin e Carla Santi, një rivale e personazhit të Lindsay Lohan, në Rrëfimet e një Mbretëreshe të Dramës Adoleshente.

Transformers’ dhe vazhdim
Fox arriti pushimin e saj më të madh në vitin 2007 kur ajo u luajt së bashku me Shia LaBeouf në filmin “Transformers” të prodhuar nga Steven Spielberg. Fox luajti rolin kryesor romantik Mikaela Banes në film, duke fituar një nominim për çmimin MTV Movie për performancën e re.

Me pamjen e saj mahnitëse, Fox rregullisht zbukuronte faqet e revistave për meshkuj si Maxim gjatë kësaj kohe, duke fituar emërtimin nga FHM si “Gruaja më Seksi e gjallë” në 2008. Ajo gjithashtu tërhoqi vëmendjen për talentin dhe tregtueshmërinë e saj, duke kryesuar listën e Moviefone të “25 aktorët më të mirë”. Nën 25″ në 2008.

Atë vit, Fox iu bashkua kastit të komedisë How to Lose Friends and Alienate People, e cila performoi mirë në Mbretërinë e Bashkuar, por nuk arriti shumë sukses komercial në SHBA në 2009, Fox ripërsëriti rolin e saj si Mikaela Banes në Transformers: Rise of Renia. Vazhdimi ishte përsëri një sukses në arkë dhe e mbajti Fox-in në qendër të vëmendjes së mediave. Ajo nënshkroi për pjesën e tretë të ekskluzivitetit, por më vonë u largua nga projekti, siç thuhet për shkak të mosmarrëveshjeve të saj me regjisorin Michael Bay.

Në vitin 2009, Fox u shfaq në filmin horror Jennifer’s Body, i cili u hap me sukses të vogël. Ajo vazhdoi të luante Leila-n, dashnoren e armatosur, në filmin e Perëndimit të Egër Jonah Hex (2010) dhe pati një rol mbështetës në filmin This Is 40 (2012) të Judd Apatow. Fox më pas mori rolin e April O’Neil, mik i terrapinave titullare në Turtles Teenage Mutant Ninja (2014) dhe Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows (2016).

Vajza e re’, ‘Zeroville’
Larg ekranit të madh, Fox mori rolin e përsëritur të Reagan Lucas në sezonin 5 të komedisë popullore New Girl, e cila filloi në vitin 2016. Në fund të 2018, ajo drejtoi serialin dokumentar me katër pjesë të Travel Channel Legends of the Lost me Megan Fox, i cili eksploroi vlerën historike të njerëzve dhe ngjarjeve mitologjike si Amazonat dhe Lufta e Trojës

Jeta personale
Në qershor 2010, Fox u fejua me aktorin Brian Austin Green nga Beverly Hills, 90210 famë. Çifti ishte fejuar më parë, pas një lidhje dyvjeçare, por anuluan martesën e tyre në vitin 2009. Menjëherë pas fejesës së tyre të dytë, Fox u bë kryefjalë kur humbi unazën e saj prej dy karatësh diamanti në një plazh teksa po pushonte me Green në Hawaii. Më vonë u zbulua se çifti shkëmbyen betime ndërsa ishin në Hawaii.

Çifti ka tre djem, Noah (l. 2012), Bodhi (l. 2014) dhe Journey (l. 2016).

Në gusht 2015, Green dhe Fox njoftuan ndarjen e tyre pas 11 vitesh së bashku, përpara se të pajtoheshin në 2016. Në maj 2020, u raportua se çifti ishte ndarë sërish. Fox filloi një lidhje me reperin Machine Gun Kelly së shpejti pas kësaj. Çifti shpalli fejesën e tyre në janar 2021.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT