Saturday, April 13, 2024
BallinaLajmeQeveria shpallë masa emergjente për kufizim të furnizimit me energji për...

Qeveria shpallë masa emergjente për kufizim të furnizimit me energji për 60 ditë

Qeveria ka marrë vendim për shpalljen e masave emergjente në kufizimin me energji elektrike me kohëzgjatje prej 60 ditësh, pas krizës energjetike e cila për momentin ka kapluar vendin.


Në një document të publikuar nga zyra e Kryeministrit, këto masa emergjente për furnizimin me energji përfshijnë vendosjen e kufizimeve në furnzimin  me energji për konsumatorët por edhe vendosjen e obligimeve të veçanta për ndërmarrjet e energjisë.

Tutje në këtë vendim thuhet se do themelohet Komiteti Teknik Emergjent në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë, me qëllimin e idenfikimit dhe paraqitjes së rekomandimeve të kësaj ministrie.

Komiteti në fjalë do ketë përbërje nga një përfaqësues i Ministrisë së Ekonomisë, një nga ZRRE, një nga KOSTT, një nga KEK-u, një nga KEDS, një nga KESCO, një nga Ministria e Industrisë, Ndërmarrësis dhe Tregtisë,  një përfaqësuese nga MPB-ja, një nga Komisioni për Miniera dhe Minerale dhe një anëtarë nga Autoriteti Kosovar i Konkurrencës.

Kujtojmë se në vend ka arritur kriza energjetike, ku qytetarët po përballen me reduktime të shpeshta e shpeshherë edhe pa orar.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT