Sunday, July 21, 2024
BallinaVitrina e libritÇaste poetike me poeten Sherife Allko

Çaste poetike me poeten Sherife Allko

QYTETI MBETI I VETMUAR

Si nje vajzë çamaroke u solle ndaj meje .

Luajte me ndjenjat e mia si loja “më do s’me do”,

Pastaj u largove ,kokën pas më nuk ktheve

Emri juaj do mbetet relikë në kujtesën time .

Qyteti mbeti i braktisur me jetë abstrakte

Mbeti i heshtur si në ditë pandemie .

U mungon prezenca juaj, buzëqeshja, përshëndetja e çdo dite .

Nuk e di se kur do takohemi përsëri

Unë i pres me sy tê përlotur çastet e takimit tonë .

Nuk ju kam parë asnjëherë tjetër kaq gabim, sa në idenë tuaj tê largimit .

……………………………………………………………………………………………….

FATI

Se ç’më solli ndërmend ky dimër i ftohtë.

Më ktheu pas në vite të vegjëlisē sime.

S’kam ç’të bëj,do ti nënshtrohem rrëfimit,

Gjyshi zemër mirë,vetë vuajtjet mi rrëfen

te .

Çdo mëngjes dimri tê atyre kohërave,

Ngroheshim si zogj tek koteci i pulave.

Dielli sikur dilte enkas për ne fukarenjtê

Nëna e babai tê dëshpëruar na shihnin.

Kishte raste kur koka mbushej me morra

Tërê ditën kruheshim si dhi të zgjebosura.

Këmbët zbathur, rrobat e trupit zhele- zhele, qyrret nga të ftohtit binin mbi buzë,nê heshtje i lëpinim.

DHE JETA KA NJË FUND

Do vijê një ditë që t’i ngjis shkallët

drejt të panjohurës së shenjtëruar .

Dua apo s’dua unë kjo do të ndodhë .

Është ligji i natyrës paracaktuar nga …

Të parën që do takoj do jetë hëna

.

Mikja ime që më ka shoqëruar në

ecejakjet e mia deri në mbylljen e

qepallave në gjumin e thellë tê natës !

Pa do takoj yjet,do i mbështjell rreth “vetes”do t’i pyes e t’me tregojnë çfarë

kanë parë nga lart gjatë ekzistencës time !?

Pse qielli me fletë mbulohet dhe dridhet?!

Pa do pyes Diellin;përse çdo mëngjes

trokiste me rrezet e tij në dritaren time !?

Besoj,do kem kohë të eksploroj enigmat e mëdha për banorët e galaksisë qiellore

Atje do të marrë përgjigjet më të sinqerta

dhe shpirti do jetë në paqe përgjithmonë !

…………………………………………………………

MELODI E SHIUT

Ky shi i mëngjezit, kaq i furishëm ,

Mê krodhi nê mendime tê thella .

Diçka të bukur e magjike ka kur bie .

Çdo pikël shiu e rënë mbi asfalt,

Një notë muzikore mbi pentagram

.

Unë nën zë këndoj melodinê e tij !

Furishëm bie shiu mbi mua e çadrën e grisur

Gjethet e bronxta tulaten të heshtura mbi tokën e lagësht.

Era xhelozoi si e marrë,egërsohet .

Preludin e shiut mbështolli në kthetrat e saj .

E vërdallosi nëpër ajër,ta sfidojë s’mundi

Nuk e kam tê vështirë edhe të marrë frymë mes këtij preludi shirënës dhe erës.

E ndiej ndikimin e butê tê natyrës,

mbi trupin tim ,

Si ëmbëlsinë,kur dashurova për herê të

parë .

Nuk mund t’i bëj dy mendime bashkë ,

sepse më ndërhyn era e shiu e m’i bën lëmsh .

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT