Monday, December 11, 2023
BallinaTurizmiLiqeni Louise në Parkun Kombëtar Banff Kanada

Liqeni Louise në Parkun Kombëtar Banff Kanada

Lake Louise është një fshat në Parkun Kombëtar Banff në shkëmbinjtë kanadezë, i njohur për liqenin e tij bruz, të ushqyer nga akullnajat, i rrethuar nga maja të larta dhe me pamje nga një vilë madhështore. Shtigjet e ecjes përfundojnë në Shtëpinë e Çajit të Liqenit Agnes për pamje nga sytë e shpendëve. Ka një bankë kanoe në verë dhe një shesh patinazhi në liqenin e ngrirë në dimër. Resorti i skive Lake Louise përmban një qendër interpretimi të jetës së egër në majë të një gondole.

Liqeni Louise ka një trashëgimi të pasur si një nga destinacionet malore më të frikshme në botë. Liqeni Louise ndodhet në Parkun Kombëtar Banff në Rockies Kanadeze, në Alberta. Me qasje të lehtë në shkretëtirën e pacenuar, aventura të pafundme në natyrë dhe të gjitha lehtësitë që ju nevojiten, në Parkun Kombëtar Banff ju ndiheni vërtet të zhytur në natyrë.

Liqeni Louise është vërtet madhështor. Është një destinacion që duhet parë gjatë gjithë jetës.
Ju keni parë foto të liqenit, por ato nuk ju kanë përgatitur për mënyrën se si ndjeheni ta përjetoni vetë. Duke rrotulluar këndin, pamja e ujit të gjelbër smerald dhe majave të thyera dhe akullnajave ju godet në mënyrë të brendshme. Nuk keni parë kurrë diçka kaq të bukur

Uji i tij jeshil vezullues dhe malet përreth me borë që ngrihen deri në 3000 metra të larta. Uji i ushqyer nga akullnaja është shumë i ftohtë për not, por është ideal për kanoe.

Ndërsa endeni nëpër shtegun buzë liqenit, duket sikur e gjithë skena është vetëm për ju që ta shijoni. Është një ndjenjë që do ta mbani mend përgjithmonë.

Një pamje befasuese mund të shihet nga Fairmont Chateau Lake Louise ose nga vija bregdetare përballë hotelit. Ky është një nga vendpushimet më të mira në Alberta. Edhe nëse nuk keni mundësi të qëndroni këtu, është një nga vendet më të mira për një vakt. Shtëpia e Çajit të Liqenit Agnes u ndërtua nga Hekurudhat Kanadeze të Paqësorit në vitin 1901 si një strehë për alpinistët. Ngjituni në mënyrë të qëndrueshme në një shteg të pyllëzuar, duke kaluar liqenin Mirror dhe ujëvarën që rrjedh nga liqeni Agnes, përpara se të arrini në ujërat idilike alpine të liqenit Agnes dhe të shijoni çajra specialiteti dhe pjekje të shijshme shtëpiake.

Ku është Liqeni Louise?

Liqeni Louise ndodhet 60 km në veriperëndim të qytetit të Banff. Do t’ju duhen rreth 40 minuta për të arritur atje nga qyteti i Banff, 60 minuta nga qyteti i Golden, 20 minuta nga qyteti i Field dhe 50 minuta nga Canmore. Liqeni Louise ndodhet në një lartësi prej 1600 metrash

Kur është koha më e mirë për të vizituar Liqenin Louise?

Liqeni Louise është një destinacion gjatë gjithë vitit jashtë muajve të tetorit/majit, dhe madje edhe atëherë, disa pika në ata muaj mund të jenë të shkëlqyera. Është një pjesë kaq spektakolare e botës sa nuk është kurrë një ide e keqe ta vizitosh. Në muajt e dimrit mund të shijoni shëtitjet me sajë, patinazh në akull, ngjitje në akull, skijim dhe shëtitje me borë.

Ndërsa gjatë verës jeni të llastuar për aktivitete dhe pamjet janë spektakolare. Meqenëse liqeni ushqehet nga shkrirja e akullnajave, niveli i ujit dhe ngjyra e tij ndryshojnë në bazë të temperaturave.

Për të siguruar mot më të ngrohtë dhe një shans të mirë për të dëshmuar ujin më të gjallë bruz, koha më e mirë për të vizituar Liqenin Louise është në korrik dhe gusht. Thënë kjo, ngjyra nuk largohet kurrë, dhe ju mund të dëshmoni shkrirjen e liqenit deri në fund të tetorit, në fillim të nëntorit, kur liqeni ngrin. Çdo disa vjet liqeni ngrin aq sa për të bërë patina përpara se të ketë reshje të konsiderueshme bore.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT