Tuesday, October 4, 2022
BallinaKalendari EnciklopedikMelissa Satta është një prezantuese televizive italiane e cila ka punuar në...

Melissa Satta është një prezantuese televizive italiane e cila ka punuar në shfaqje si “Striscia la notizia” dhe “First and Last”.

Melissa Satta është një prezantuese televizive italiane e cila ka punuar në emisione si ‘Striscia la notizia’ dhe ‘First and Last’. Ajo ka lindur në Boston, në SHBA, nga prindër italianë dhe ka shtetësi të dyfishtë amerikane dhe italiane. Ajo filloi të punojë në industrinë e modës në moshën 16-vjeçare në vitin 2002. Në vitin 2003, ajo ishte një ndër finalistet e konkursit të bukurisë Miss Wall dhe fitoi titullin Miss Extreme. Ajo ndoqi studimet për komunikim në kolegj dhe filloi karrierën e saj si prezantuese televizive. Emisionet e saj më të njohura si prezantuese përfshijnë emisionin e lajmeve ‘Striscia la notizia’, programin televiziv realitet ‘TRL’ dhe emisionin televiziv italian ‘First and Last’. Gjithashtu një aktore e rastësishme, ajo ka luajtur role në mini-serialin ‘Judge Mastrangelo 2’ dhe në filmin italian ‘Bastardi’. Në frontin personal, ajo ka qenë e lidhur me shumë personazhe të famshëm në të kaluarën, megjithëse aktualisht ajo është e lumtur e martuar me futbollistin Kevin-Prince Boateng me të cilin ka një fëmijë.

Melissa Satta e filloi karrierën e saj si prezantuese në programin televiziv italian ‘Striscia la notizia’, një emision i njohur i ideuar nga Antonio Ricci. Shfaqja e gjatë kishte filluar në vitin 1989. Satta u shfaq në shfaqje midis viteve 2005 dhe 2008. Ndërkohë, ajo u pa edhe si prezantuese në shfaqjen televizive ‘TRL’, versioni italian i programit të realitetit televiziv MTV, dhe ‘ E para dhe e fundit’.
Ajo u pa për herë të parë si aktore në shfaqjen televizive italiane ‘Judge Mastrangelo 2’, ku luajti një rol dytësor në vitin 2007. Po atë vit, ajo u pa në filmin ‘Bastardi’, me regji të Federico Del Zoppo. Ajo gjithashtu prezantoi një program shkencor të quajtur “Inside Out” në 2011. Ishte versioni italian i “Crazy for Science” të BBC 2. Ndër vite ka punuar si prezantuese edhe në emisione të tjera, si ‘Kalispera’ në 2011 dhe 2012, ‘Punto su di te!’ në 2012 dhe ‘TikiTaka’ në 2013 dhe 2014.
Satta pikturoi trupin e saj dhe pozoi me rroba banje për revistën ‘Sports Illustrated’ në vitin 2010. Pikturimi i trupit të saj përfaqësonte majën e kombëtares italiane të futbollit.

Melissa Satta ka lindur më 7 shkurt 1986 në Boston. Prindërit e saj Mariangela Muzzu dhe Enzo Satta janë me prejardhje italiane. Babai i saj ishte një arkitekt dhe një politikan. Shkollën e mesme e kreu në SHBA, pas së cilës u regjistrua për studimet e komunikimit në universitetin privat IULM. Megjithatë, nuk dihet nëse ajo ka përfunduar kursin apo jo.
Ajo ka qenë e lidhur me të famshëm të ndryshëm, si Daniele Interrante, Mario Balotelli dhe Alessandro Nuccitelli në të kaluarën. Ajo ishte e fejuar për një kohë edhe me biznesmenin Gianluca Vacchi.
Në vitet 2010, ajo filloi një lidhje me futbollistin Kevin-Prince Boateng dhe kishte një djalë të quajtur “Maddox Prince” me të në prill 2014. Ata u martuan në Porto Cervo, Sardenja, në 2016.

foto galeri

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT