Monday, February 26, 2024
BallinaTurizmiSantorini Greqi

Santorini Greqi

Të gjithë i kemi parë fotot e bukura të Santorinit, Greqi dhe e dimë se është një destinacion i jashtëzakonshëm që do të bëjë pushime të paharrueshme.

Santorini nuk është vetëm një vend mahnitës i bukur, por ka edhe shumë gjëra argëtuese për të bërë që nuk shkojnë përtej atyre perëndive të diellit dhe detit magjepsës blu. Në këtë postim, ne do të ndajmë me ju të gjitha gjërat argëtuese për të bërë në Santorini, Greqi, që do t’i ngrenë në lartësi të reja pushimet tuaja tashmë magjike.

Santorini i sotëm u formua nga një shpërthim vullkanik që ndodhi në shekullin e 16 para Krishtit. Është një nga ishujt e Cyclades në detin Egje dhe një vend që rrëmben tërësisht mendjet e vizitorëve dhe madje edhe atyre që e kanë parë vetëm në foto.

Ndërsa është një nga vendet më piktoreske në botë, ka shumë më tepër sesa thjesht pamje. Më poshtë janë gjërat tona të preferuara për të bërë në një pushim në Santorini.

Santorini është një nga vendet më të fotografuara në botë, dhe kur mbyllni sytë dhe mendoni për “Greqinë”, Santorini është ndoshta vendi ku po imagjinoni. Ky ishull fotogjenik meriton reputacionin e tij. Nga pamjet gjithëpërfshirëse në Oia (shqiptohet ee-ah) te tavernat e peshkut të freskët në Ammoudi dhe nga Plazhi me Rërë të Kuqe të Akrotirit deri te jeta e gjallë e natës në Fira, Santorini sjell kujtime dhe imazhe që zgjasin një jetë.

Për të pasur përvojën e plotë të Santorinit, do të dëshironi të shijoni një muzg nga Oia, fshati në pikën veriore të Santorinit. Ky është vendi që shihni në shumë fotografi, dhe pamjet janë vërtet mahnitëse. Megjithatë, turmat dërrmuese mund të prishin magjinë e momentit pasi të gjithë duan të jenë në të njëjtin vend në të njëjtën kohë. Për një këndvështrim tjetër, merrni një varkë për në Thirassia dhe drejtohuni në Kapelën e Profetit Ilias, pika më e lartë në ishull. Thirassia ofron një pikë të favorshme po aq të bukur, por pa turma.

Plazhi i Red Sand është vizualisht i mrekullueshëm dhe ndërsa jeni në Santorini, duhet ta shikoni atë. E vendosur pranë fshatit Akrotiri, rreth 7 milje në jugperëndim të Firës, mund të futeni në zonën arkeologjike të Akrotirit për të parë gërmimet dhe më pas të vazhdoni në plazh. Plazhi i Rërës së Kuqe e ka emrin për shkak të shkëmbit të kuq vullkanik të pluhurosur nga kaldera e Santorinit, vullkani që shpërtheu pothuajse 1500 vjet më parë. Plazhi është Santorini dhe një nga destinacionet më të njohura turistike.

Nëse dëshironi diçka po aq unike, por pak më pak të njohur, provoni plazhin Columbo. Një makinë e shkurtër nga Oia, Columbo përmban një formacion të mahnitshëm shkëmbi vullkanik dhe një mur të trashë me mbeturina vullkanike dhe shtuf mbi plazh. Për të shtuar përvojën, mbani në mend se disa milje larg bregut dhe vetëm disa metra nën sipërfaqen e ujit, shtrihet vullkani Columbo, një nga vullkanet më aktivë në Detin Mesdhe.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT