Wednesday, May 22, 2024
BallinaTurizmiHistoria e Kalasë së Bledit

Historia e Kalasë së Bledit

Kalaja mahnitëse dhe madhështore e Bled, e vendosur mbi liqenin Bled. Një foto që nuk do t’i shpëtojë lehtë kujtesës suaj: një liqen romantik me një ishull, i dominuar nga një kështjellë e fuqishme në një shkëmb të pjerrët.
Një nga destinacionet më të njohura dhe më të njohura sllovene është qyteti alpin, Bled. Sado piktoresk që mund të jetë një destinacion, Bled është një nga resortet alpine më të habitshme dhe ofron diçka për çdo lloj vizitor, qofshin ata të moshuar, të rinj, ata në kërkim të aktivitetit apo në kërkim të relaksimit. E njohur gjithashtu si “përralla e vërtetë sllovene” është më e famshme për liqenin e saj në mes të një ishulli dhe ëmbëlsirën e saj delikate Blejska kremšnita ose tortën krem Bled.

Historia e kështjellës së Bled
E vendosur në mënyrë dramatike lart në një shkëmb me pamje nga liqeni dhe qyteti, Kalaja e Bled është objekti i ëndrrave të fëmijëve. E përmendur për herë të parë në vitin 1011, ajo është zyrtarisht kështjella më e vjetër në Slloveni që ka festuar një mijë vjetorin e saj në 2011. E ndërtuar dhe shtuar në mënyrë të rastësishme gjatë shekujve, në ditët e sotme kështjella është një pure fotogjenike e stileve. Nga pamjet e shumta që ndodhen në ambientet e kështjellës, mund të vizitoni një muze të vogël por informues të historisë së rajonit nga vendbanimet e para njerëzore deri në ditët e sotme, një kishëz të shekullit të 16-të, bodrumin e verës, një galeri bimore, një shtypshkronjë të rikrijuar Gutenberg. shtypi (që ende sheh punë të rënda duke shtypur suvenire për vizitorët) dhe sigurisht një restorant me pamje mahnitëse të liqenit poshtë dhe maleve përtej.

Legjenda e kështjellës së Bled
Rreth vitit 1500 pas Krishtit, administratori i Kalasë së Bled ishte Hartman Kreigh, i cili nuk ishte një mjeshtër i sjellshëm. Fshatarët u ankuan për shkeljen e të drejtave të tyre dhe shtypjen brutale ndaj peshkopit dhe mbretit. Një ditë Kreigh u zhduk pa lënë gjurmë. Kishte zëra se ai ishte vrarë nga grabitës. Nga sa dimë, fshatarët mund ta kenë marrë drejtësinë në duart e tyre, por asgjë nuk u vërtetua. Me pak fjalë, Kreigh nuk do të shihej më kurrë. Gruaja e tij Poliksena, e cila gjithashtu sundonte me dorë të fortë, duke shtrydhur monedhën e fundit nga vartësit e saj, u pikëllua shumë për të.

Në pikëllimin e saj, e veja mblodhi gjithë arin dhe argjendin që kishte ruajtur në gjoks. Ajo e përdori atë për të hedhur një zile për kapelën në ishullin Bled. Kur varkëtarët po çonin zilen në ishull, shpërtheu një stuhi, duke fundosur varkën, varkëtarët dhe kambanën. Herë pas here nga thellësia e liqenit ende dëgjohet kumbimi i kambanës së fundosur. I shkatërruar, Poliksena u largua nga kalaja dhe shkoi në një manastir në Romë. Kur Papa dëgjoi historinë e saj të trishtuar, bëri një zile të re dhe e dërgoi në ishull.

Kalaja e Bled do t’ju bëjë përshtypje me një pamje mahnitëse, një kovaç, një shtypshkronjë, një sallë të kalorësve dhe një kishëz kështjellë. Në kështjellë, vizitorët mund të shijojnë gjithashtu pjata lokale dhe verëra të shkëlqyera. Ju gjithashtu mund të martoheni në kështjellën e Bled pasi kjo kështjellë sllovene është një destinacion shumë i popullarizuar i dasmave sllovene. Nëse keni menduar se dasmat mesjetare i përkasin së shkuarës, mendoni përsëri. Kalaja e Bled nuk është vetëm më e vjetra e këtij lloji në Slloveni, ajo gjithashtu ofron pamjet më surreale të liqenit të Bled dhe zonës së tij më të gjerë. Po, fotot tuaja të dasmës do të jenë të mahnitshme, të rivalizuara vetëm nga vetë ceremonia në këtë ndërtesë të ruajtur në mënyrë të shkëlqyer me një tarracë të mrekullueshme dhe të brendshme të përshtatshme për familjen mbretërore. Flisni për një vend romantik të dasmës, apo jo?

Kalaja e Bled ofron gjithashtu një vend për të mbajtur takime dhe konferenca biznesi. Oborret e kalasë, restoranti dhe sallat mund të kujdesen për ngjarje të të gjitha llojeve dhe madhësive. Mbledhje të vogla dhe takime biznesi mund të zhvillohen gjithashtu në kishëz, Galerinë Stolp ose dhomë ceremoniale.


TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT