Saturday, December 9, 2023
BallinaKalendari EnciklopedikHistoriNë vjeshtë fillojnë punimet në Kompleksin e Jasharëve, Zogaj: Projekti kushton miliona...

Në vjeshtë fillojnë punimet në Kompleksin e Jasharëve, Zogaj: Projekti kushton miliona euro

Drejtori i Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale, Bislim Zogaj, ka thënë se shumë shpejt pritet që të shpallet konkursi ndërkombëtar për renovimin e Kompleksit Memorial të Jasharëve në Prekaz.

Projekt ky që, sipas tij, i tejkalon përmasat e një projekti që deri më tani është realizuar në Kosovë dhe i cili pritet që të fillojë në vjeshtë të këtij viti. Zogaj, tha se ky është një projekt madhështor, që, sipas tij, pas përfundimit do të arsyetohen vonesat e deritanishme.

“Është caktuar një komision i eksperteve dhe komisioni ka bërë detyrën projektuese dhe detyra projektuese është votuar nga komiteti ndërministror në fund të shtatorit, pastaj kanë filluar disa proceduara për hapjen e konkursit për aplikim dhe pas gjitha atyre detajeve që është dashur që të parashihen, sepse ky do të jetë një prej konkurseve të veçanta që deri më tani në Kosovë nuk kemi pasur, sepse është një projekt madhështor po edhe jashtëzakonisht i madh”.

Ai për Ekonomia Online tha se fillimisht do të bëhet hartimi i projektit e që, sipas tij, të gjitha këto proceduara do të marrin kohë deri në vjeshtë.

Zogaj tha se ekspertet kanë ndërhyrë në kullat aty ku ka pasur nevojë dhe se nuk ka ndonjë rrezik vetëm në përjashtim të ndonjë tërmeti.

Artikulli paraprak
Artikulli i ardhshëm
TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT