Friday, June 2, 2023
BallinaVitrina e libritNevruz Kareci-NA ISHTE NJE HERE..

Nevruz Kareci-NA ISHTE NJE HERE..

Ne moshen e arte te rinise,
mendimet doja ti skalisja ne vargje,
e ti ruaja me fanatizem ne kaseten time,
se i ishin dedikuar dashnise molles ndalume te kohes.


Atje ne digen e shtodrit ku ndertoja,
enderrat rinore buronin nga zemra,
pasi perpeliteshin ne pluhurin e ndertimit,
te shoqeruara nga hungerimat e makinerise

.
Ne,ndertuesit e asaj kohe,enderronim.
E masnim jeten,me metrin tone,
Jetonim,mes thirrjeve per heroizem,
keto ishin vlerat,mizurat e kohes qe jetonim.


Si te ri,kishim dhe ne enderrat tona,
te mrujtura me djersen e punes,
çiltersia jone, u jepte jete
bukuria rinore ,u jepte zemren e saje.


Kohe, sakrificash,kanunesh,mentalitetesh,
barrierash te pa numurta.
Rinia vazhdonte rrugen e saje
si atletja e kohes ,ne100 m.me pengesa.


Rini e djegur,e shkrrumuar nga mentaliteti,
e lodhur nga pengesat e kontrollet,
nga idealet per te bere ideal,
nga shpata e varur mbi koke.


E rinia vazhdonte
enderrat e saj te mrujtura
me pluhurin e djersen,
konglomerati i pa ndare i kohes.
Rini qe çante me forcen e strrallit.


Ishin vargje te thjeshta ,si vet ne,
vargje te kristalta ,si vet rinia
mbanin brenda enderra te çiltera,
si çiltersia e moshes.


Momente te embela,te hidhura si vete jeta.
e ne thellesi, prrushin ,
thengjijte qe digjeshin
e ndriçonin agimin rinor
qe nga horizonti afrohej.


Per ta gezuar ju rini,
e koherave te reja.
Tek ne mbesin kujtimet
ne kasetat e vjetra.
Ku ruhen enderrat,gezimet
hidherimet ne konglomeratin njerezor.

Artikulli paraprak
Artikulli i ardhshëm
TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT