Thursday, April 18, 2024
BallinaVitrina e libritAnila Kodra-JAM NË AJËR

Anila Kodra-JAM NË AJËR

JAM NË AJËR

Jam në ajër !
Dy fjalë që vështrimin
ma mbajnë peng ,
mbërthyer mes reve gri ,
Atje ku ti dashuria ime
dhe qielli pa yje ,
tani jeni bërë nji .


Fluturon lart mbi re
dhe çdo sekondë që kalon
ajri na bashkon ,
shkurtohet distanca mes nesh .
Me sytë mbërthyer
si tentakula në qiell ,
pres të gjej siluetën tënde
fshehur midis resh .


Jam në ajër !
Dhe qiellit të përhirtë
një dritë atë cast feks ,
shkëlqen si platin në lartësi .
Një rreze dritë lart ndrin ,
më bën të buzëqesh ,
më njom shpirtin e tharë ,
e ma mbush me dashuri .


Të vish nga ajri të pres
dhe me ajër dhe vesë
ta mbushësh ditën time .
Po , po .
Me ajër , gëzim dhe shpresë.
Fluturo pra dhe mos vono.
unë njësoj si dikur ,
ashtu dhe sot edhe nesër
e gjithmonë do të pres.
Ti ajrit çdo herë fluturo .

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT