Thursday, June 13, 2024
BallinaNatyraKeukenhof, njohur gjithashtu si "Kopshti i Evropës", është një nga kopshtet më...

Keukenhof, njohur gjithashtu si “Kopshti i Evropës”, është një nga kopshtet më të mëdha të luleve në botë,

Keukenhof, njohur gjithashtu si “Kopshti i Evropës”, është një nga kopshtet më të mëdha të luleve në botë, i vendosur në Lisse, Holandë. I shtrirë në 32 hektarë, Keukenhof është një shfaqje e mahnitshme e ngjyrave të përflakura dhe aromeve, që tërheqë miliona vizitorë çdo vit.

Kopshti është famoz për shfaqjet e mahnitshme të luleve të luleshqipeve, duke shfaqur më shumë se 7 milion bulboza luleshqip të llojeve, ngjyrave dhe modeles ndryshe. Përtej luleshqipeve, Keukenhof shfaq një gamë të ndryshme të luleve duke përfshirë narcisat, hijacintët, orkideet, trëndafilat dhe shumë të tjera, krijojë një kaleidoskop të bukurisë.

Vizitorët në Keukenhof mund të eksplorojnë rrugicat e këndshme të mbuluara me kujdes me shtratin e luleve, duke ecuar nëpër kopshte tematike, pavijone dhe karakteristika uji. Çdo vit, kopshti merr një temë unike, duke frymëzuar habi dhe mahnitje te vizitorët e saj.

Përveç admirimit të shfaqjeve të mahnitshme të luleve, vizitorët gjithashtu mund të marrin pjesë në ngjarje dhe aktivitete të ndryshme si demonstrime për rregullimin e luleve, udhëtime të udhëzuar dhe workshope fotografie. Keukenhof ofron diçka për çdo tërheqje, qofshin ata entuziastë të kopshteve, dashamirës të natyrës, ose thjesht duke kërkuar një shkëputje të qetë në mes të bukurisë natyrore.

Vizita në Keukenhof nuk është vetëm një banket për zemrën, por edhe një festim i trashëgimisë hortikulturale të pasur të Holandës. Është një vend ku vizitorët mund të përfshihen në një botë të shfaqjes së shpërthyeshme të luleve, duke i lënë atyre kujtime të pashlyeshme dhe një vlerësim të thellë për bukurinë e natyrës.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT