Thursday, April 18, 2024
BallinaTurizmiKështjella Neuschwanstein, e njohur edhe si "Kështjella e Ëndrrave", është një ndër...

Kështjella Neuschwanstein, e njohur edhe si “Kështjella e Ëndrrave”, është një ndër ikona më të njohura dhe të bukura të Gjermanisë

Kështjella Neuschwanstein, e njohur edhe si “Kështjella e Ëndrrave”, është një ndër ikona më të njohura dhe të bukura të Gjermanisë

. Ajo gjendet në jug-lindje të Bavarisë, pranë qytetit Füssen

. Ndërtimi i kështjellës nisi në vitin 1869, nën urdhrin e mbretit Ludwig II të Bavarisë, dhe u përfundua në vitin 1886, disa muaj pas vdekjes së tij.

Kështjella është një shembull shumë i njohur i arkitekturës romantike, e cila përfshin elemente të gotikës dhe të renesancës.

Me arkitekturën e saj mrekulluese dhe pozicionin e bukur në majën e një kodre, Neuschwanstein shfaq një pamje magjepsëse dhe është një destinacion i dëshiruar për turistët nga e gjithë bota.

Kjo kështjellë u bë më e famshme edhe për shkak të përdorimit të saj në filmat e prodhuar nga Walt Disney, duke e bërë atë një simbol të ëndrrave dhe mrekullisë.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT