Thursday, June 13, 2024
BallinaNgjyra jeteMë 23 dhjetor 2013, vdiq Mikhail Kallashnikov,

Më 23 dhjetor 2013, vdiq Mikhail Kallashnikov,

Më 23 dhjetor 2013, vdiq Mikhail Kallashnikov, inxhinieri që projektoi armën më të famshme në botë dhe më të mirën e shekullit të 20-të, pushkën kallashnikov, AK 47.Kallashnikovi ia kushtoi të gjithë jetën pushkës së sulmit, aq sa punoi deri në 92 vjeç në fabrikën nga e cila dalin rreth 100 mijë copë në vit çdo vit.Heroi i Bashkimit Sovjetik dhe dy herë hero i punës socialiste, Kallashnikovi vdiq më 23 dhjetor 2013 në moshën 94-vjeçare. Disa vite para vdekjes së tij, kur mbushi 90 vjeç, presidenti i atëhershëm rus Dmitri Medvedev e dekoroi me medaljen e artë duke e quajtur shpikësin me “një prej simboleve më të mira kombëtare”. “Nuk kam faj që këto armë përdoren sot aty ku nuk duhet të përdoren. Fajin e kanë politikanët, jo ndërtuesit. Unë kam krijuar armë për mbrojtjen e kufijve të atdheut”, tha shpikësi.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT