Thursday, July 25, 2024
BallinaVitrina e libritKomandanti Nasim Hajradinaj....

Komandanti Nasim Hajradinaj….

Komandanti Nasim Hajradinaj….

……………………………………………………………

 Jam tufan ……jam stuhi,

 Çdo armiku i dal

Përball

 Mos m’thançin kurrë

Shqipni,

Tregoj veten edhe në

 Hagë.

Jam luan ,jam Shqipe

mali,

 Mbroj me gjak trojet e

mia,

 Këtu në gjykatë venin

 E kalli,

Se jam Kosova ,jam

Shqipënia .

 Dëgjo ç’ka po t ‘tham

 prokuror,

 Kam vra e gjujt në atē

makineri

Për Kosovën luftoj bie

,dēshmor ,

Luftova me mbrojt

vllaznit e mi ,

Se;

100 vjet shkau

 m’ka,pre m ‘ka gri

 Mē ka përzan nga

votra mizorisht

 Masakra ka ba n’gra ,

pleq e fëmi

Sot mē akuzon mue

padrejsisht.

Luftova për vendin

 tem ju e dini ,

Për token ku unë u

linda e u rrita.

Se mu më thonë

Nasim Hajredini,

 Ballênalt dal në

 Gjykate e n’prita.

 Me lot në sy komandant Nasimi

 Gjykatës e prokurorit

iu drejtue

 Nêse nuk kundërshtoj

Millosheviçin

Vorri as dheu mrena

s’mē lan mue.

Për këtë liri kam luftue e jam plague

Kosoven teme nga

tirania me çlirue,

Edhe sot Shkjau i zi më

 thrret Kosova Metohi.

 E kjo ashtë e rëndë dhe padrejtēsi

. Për mue e për

 bashkombasit e mi

Jam bir kasaj toke që

 me shekuj mblu me

gjak.

Edhe këtu mbroj tê

drejtat e vendit

Përballë jush krenarë

dalë në Hagë.

Bukurie Bucpapaj

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT