Wednesday, November 30, 2022
BallinaTurizmiBora Bora ishulli i vogël i Paqësorit Jugor në veriperëndim të Tahitit...

Bora Bora ishulli i vogël i Paqësorit Jugor në veriperëndim të Tahitit në Polinezinë Franceze.

Bora Bora është një ishull i vogël i Paqësorit Jugor në veriperëndim të Tahitit në Polinezinë Franceze. I rrethuar nga motus (ishuj) me skaje rëre dhe një lagune bruz e mbrojtur nga një shkëmb koral, është i njohur për zhytjet e tij me skuba. Është gjithashtu një destinacion popullor resorti luksoz, ku disa bungalot për mysafirë janë vendosur mbi ujë në shtylla. Në qendër të ishullit ngrihet mali Otemanu, një vullkan i fjetur 727 metra.

Ishulli Bora Bora do t’ju bëjë të ndjeni dashuri me shikim të parë. Me pamjet e oqeanit të ujërave bruz që ngjajnë me paletën e një artisti të bluve dhe jeshiles së ndezur, romantikët nga e gjithë bota vlerësojnë bimësinë e harlisur tropikale të Bora Borës që rrethon perimetrin e ishullit dhe luginat e malit Otemanu që lulëzojnë me hibiscus.

Ishulli Bora Bora është një nga ishujt më të njohur në Ishujt e Tahitit. Një nga nëntë ishujt brenda Ishujve të Shoqërisë, Bora Bora u formua mbi shtatë milionë vjet më parë nga një vullkan. Ashtu si shumica e ishujve të Polinezisë Franceze, Bora Bora është e rrethuar nga një unazë e shkëmbinjve koralorë, i njohur gjithashtu si një atoll.

Ky ishull i Paqësorit jugor mund të përkufizohet lehtësisht si qendra e universit romantik, ku luksi, vendpushimet e plazhit dhe banjat e mbulojnë ishullin me bungalot mbi ujë, vila me çati prej kashte dhe një ambient fantastik. E thënë thjesht, Bora Bora është një nga ishujt më të bukur në botë.

Ishulli me klimën e tij të ngrohtë tropikale është një destinacion gjatë gjithë vitit, por koha më e mirë për të vizituar do të ishte gjatë sezonit të thatë. Temperatura është pak më e ulët me shumë më pak shi. Temperatura mesatare është rreth 79F (26 C), ndërsa temperatura e ujit rri pezull në mesin e viteve 80 (30C) mesatarisht gjatë gjithë vitit. Sezoni i lartë turistik është nga maji deri në tetor, veçanërisht në gusht. Gjatë kësaj kohe çmimet gjithashtu arrijnë kulmin dhe ka shumë më tepër njerëz përreth. Sezoni i thatë është gjithashtu koha më e mirë për të bërë zhytje në skuba për shkak të dukshmërisë së lartë të ujit gjatë kësaj kohe. Shumë turistë preferojnë ta vizitojnë në sezonin jashtë sezonit pasi është më pak i mbushur me njerëz dhe për çmime më të mira dhe më shumë vlerë. Prilli dhe nëntori konsiderohen muajt e shpatullave

Shtëpia njëkatëshe mbi ujë u krijua për herë të parë në Polinezinë Franceze. Koncepti i njëkatëshe mbi ujë që është sinonim i luksit dhe pushimeve në ishull tropikal në mbarë botën u krijua për herë të parë në vitet ’60 në ishullin Moorea në Polinezinë Franceze. Një plantacion i dështuar vanilje u shndërrua në një vendpushim, duke ndërtuar bungalot që qëndrojnë mbi ujë duke përdorur shtylla. Kjo ide dhe dizajn është kopjuar në të gjithë botën. Sot, bungalot mbi ujë që ofrojnë qasje të drejtpërdrejtë në lagunën me pamje mahnitëse janë një tipar standard i shumicës së resortit Bora Bora.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT