Thursday, June 13, 2024
BallinaSportAntonio Conte refuzon Bayern Munichun, dëshiron drejtimin e njërit prej gjigantëve italianë

Antonio Conte refuzon Bayern Munichun, dëshiron drejtimin e njërit prej gjigantëve italianë

Mediat italiane shkruajnë se Bayern Munich i është afruar Antonio Contes për të marrë drejtimin e skuadrës sezonin e ardhshëm, por ai është duke pritur për një klub të Serie A, ku pëlqehen Juventusi apo Milani.

Trajneri është pa punë tash e një vit, pasi u largua nga Tottenham në mars të 2023 duke ndërprerë kontratën me pëlqim reciprok.

Sipas gazetës La Repubblica, Conte është në krye të listës së pretendentëve për Bayern Munich kur Thomas Tuchel të largohet në fund të sezonit.

Megjithatë, i njëjti raport vë në dukje gjithashtu se Conte tashmë e kishte refuzuar Bayern Munich një herë më parë dhe tani është më i bindur se kurrë se dëshiron një klub në Itali në mënyrë që të jetë më afër familjes së tij.

Ai ka refuzuar tashmë Napolin, ndërsa Roma po ecën kaq mirë nën drejtimin e Daniele De Rossit, ku opsioni i vetëm i vërtetë do të ishte Milani dhe një rikthim në Juventus.

Gazetari i Sportitalia, Rudy Galetti, shkruan se Conte po punon në mënyrë aktive për një rikthim në Juventus, duke parë se raporti midis Max Allegrit dhe klubit po përkeqësohet.

Kandidati tjetër kryesor për këtë rol është trajneri i Bologanas, Thiago Motta.

Conte ishte lojtar i Juventusit, më pas trajner nga 2011 deri në 2014, ku fitoi tre tituj radhazi të Serie A. /Telegrafi/

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT