Monday, May 20, 2024
BallinaLajmeNjë person sulmon ekipin e infermierëve në QKMF e Podujevës

Një person sulmon ekipin e infermierëve në QKMF e Podujevës

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Komunën e Podujevës ka njoftuar se të premten në mbrëmje derisa ekipi emergjent ishte në detyrë një person ka penguar mbarëvajtjen e punës.

Përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, QKMF në Podujevë ka bërë të ditur se një person kishte fyer e kanosur një infermiere dhe kishte ushtruar dhunë ndaj një infermieri.

“Si staf menaxhues në emër të QKMF-së shprehim indinjatë dhe dënojmë ashpër fyerjet dhe sulmin ndaj punëtorëve shëndetësor. Mbrëmë rreth mesnatës derisa ekipi emergjent ishte në detyrë duke kryer si gjithmonë me përgjegjësi të lartë shërbimin ndaj qytetarëve një person i papërgjegjshëm pengon mbarëvajtjen e punës duke filluar me fyerje e kanosje ndaj infermieres derisa eskalon edhe me dhunë fizike ndaj infermierit tjetër të ekipit” – shkruhet në njoftim.

QKMF potencon se tolerimi i rasteve të tilla krijon precedent të rrezikshëm për të ardhmen duke nxitur pasiguri në punë në mesin e komunitetit shëndetësor.

“Sulmet e tilla ndaj punëtorëve shëndetësorë në vendet e tyre të punës janë shqetësuese dhe të papranueshme, ndërsa tolerimi i tyre krijon precedentë të rrezikshëm për të ardhmen, duke nxitur pasiguri në punë në mesin e komunitetit shëndetësor” – shkruhej tutje.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT