Monday, May 20, 2024
BallinaVitrina e libritElvira Zeneli-MË MUNGON

Elvira Zeneli-MË MUNGON

MË MUNGON

Me puhizën e lehtë të prillit
Udhëtova sot shtigjeve të heshtura
të dashurisë
Perëndimi i diellit qëndronte
në vargun tim
E më sillte puthjen e zjarrtë
që ma dhe ti.

Ky fllad më ringjalli ndjenjat
e humbura
Mendja e ngazëllyer fluturoi
me cicërimat e zogjve
Drejt udhës së yjëzuar
Për të ardhur tek ti.

Buza e etur për puthjen tënde
Zemra rri pezull e çastit magjik
Dashuria ma dogji shpirtin
A do të ketē për mua gëzim?!…

Çdo ditë notoj me lotin tim
Zhytur në mendime
kur ti më mungon
Më jep dritë
Më ngroh me diellin e zemrës
Anija ime të lundroje
në valët e qeta të shpirtit gjithë ngazëllim

E zëri yt me flet ëmbël
E dashur je me mua në çdo çast.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT