Sunday, July 21, 2024
BallinaLajmeMë 29 dhjetor 1924, nga plagët e marra në betejën e Peshkopisë,...

Më 29 dhjetor 1924, nga plagët e marra në betejën e Peshkopisë, vdiq Elez Isufi tribuni popullor

Më 29 dhjetor 1924, nga plagët e marra në betejën e Peshkopisë, vdiq Elez Isufi, patrioti dhe udhëheqësi popullor i shquar i mbrojtjes së Pavarësisë Kombëtare dhe integritetit territorial të Shqipërisë. Ai udhëhoqi luftën kundër serbëve në vitin 1912 dhe mbështeti Qeverinë e Vlorës duke kundërshtuar veprimet tradhtare të Esat Pashë Toptanit. Në gusht të vitit 1920, ai udhëhoqi Luftën e Dibrës kundër pushtuesve serbë dhe ishte midis organizatorëve të lëvizjes së marsit të vitit 1922, e cila shpërtheu në Dibër dhe u përhap në Tiranë.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT