Sunday, October 2, 2022
BallinaVitrina e libritMimoza Moza Xhindi-Sonte nuk dua të fle

Mimoza Moza Xhindi-Sonte nuk dua të fle

Sonte nuk dua të fle
Sonte nuk dua të fle .
Mbi jastëkët e zhubrosur ,
të njëjtën ëndërr shikoj ,
hija më prish flokët e dehur

.
Filloj të pi një gotë raki ,
se kuptoj o marrëzi !
Pse kërkon sytë t’më nxjerrësh ?!
Pse më ndjek e më ndjek!


Sonte përsëri s’dua të fle ,
hijen dua ta kap e ta zboj .
Nga kjo botë ,nga ky dhe ,
lirinë të cliroj , të jetojmë !


U tregua me ne të gjithë ,
një vemje e keqe ,
Mosmirënjohëse në këtë jetë,
e pafytyrshme , pa besë e pa fe !

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT