Tuesday, February 27, 2024
BallinaVitrina e libritMimoza Nebiaj!-Nuk u dorzova kurre...

Mimoza Nebiaj!-Nuk u dorzova kurre…

Nuk u dorzova kurre…

Te gjitha enderrat,
Nuk i realizova kurre,
Se une kisha enderra,
Shume,
Shkela ne cdo udhe,
Ne cdo rugice,
Sa u lendua ky shpirti
Im…
Njehere me gjume,
Syrin se mbylla,
Dora mbi krevatin,
E djalit qe tundja,
Cdo nate,
Pa harruar bashkeshortin,
Qe lengonte,
Dhe dhe punet qe,
Me prisnin cdo nate…
Rruget e jetes i sfidova,
Per jeten time nuk
Pyeta une,sa shume,
Ne jete u pengova,
Por une kure nuk
U dorzova,
Lotin kaperdija rende,
Per cdo dite,
Dhe per cdo nate,
U bera burre dhe grua,
Te perballoja dimrin,
E acarte,
Sa shume hoqa une e gjora,
Por femijet pas vetes,
Shtrengova,
Si ajo shpiponja qe can malet,
Por nga dora kur nuk,
I leshova…
Sa shume u munduan,
Te me sfidonin,
Qe rrugen e nisur,
Ta lija ne mes,
Po tek une nuk gjeten,
Shteg, se u bera burneshe,
Shkova ne rrugen e drejte,
Ne nje moment,
Thashe dot nuk ja dale,
Po kur femijet me vinin,
Prane atehere behesha,
Me krah dhe jetes,
I bera balle,
E tille do te jem gjithmone,
Por nuk u pendova,
Karakterin tim tregova,
Jeta eshte sfide,
Dhe une po e sfidoj,
Cdo dite…

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT