Saturday, July 20, 2024
BallinaVitrina e libritMeri Kusi-LARASKAT NUK BEHEN - KANARINA!

Meri Kusi-LARASKAT NUK BEHEN – KANARINA!

Nje dite Mbreti luan’ mblodhi gjithe kafshet e shpendet e pyllit & u thote:..
Ju kam thirrur per t’ju bere disa pyetje..!

U mbajti fjalim ‘ u dha porosi.
Si punet ne pyll.
Te shkonin sa me mire..!

Pastaj i’u drejtua korbit e i tha: shko kerko e me gjej kush eshte: zogu me i bukur..!

Niset korbi fluturon’ kalon fusha ‘kodra e male..
Pastaj kthehet te luani & i thote: me gjithe respektin qe kam per ty mbret..!
Me te bukur se zogu im nuk kam gjet..!

Pasi e degjoi luani i thote: bravo ke te drejte..!
U thote shpendeve: kush nga ju kendon me bukur??@
Hidhen laraskat mendjelehta..

Ne o mbret kemi zerin me te bukur..
Kendojme gjithe diten krra- krra.!
I degjuan shpendet e tjere ‘ qe kendojne bukur.
E nuk folen fare..!

Ngrihet luani e u hakerrohet.
Kur u bene laraskat te kendojne me bukur se: thelleza’ bilbili e kanarina?!
Dhe i denoi.!

Tani me thoni: kush ka te drejte?!
Mori nje dash te therur & e vuri perpara..!
Zgjodhi ujkun& dhelpren..!

I tha ujkut : ndaje ne 3 pjese te barabarta..
Ujku si budalla i ndau..!
Kur mbaroi luani e vrau..!

I tha dhelpres eshte: rradha jote’ ndaje..!
Por ajo ishte: skile e vjeter e i thote:
Ti je mbret eshte: e drejta jote..!
Luani i’u pergjigj: bravo dinake’ kot s’te thone skile..!

Kjo po ndodh & ne boten njerezore..!
Te gjithe krenohen se jane: perendi..!
Shkruajne ca disa vargje e thone jemi: poete te talentuar..!

Por si mund te jesh poet??
Kur ti & gjuhen tende dot se flet e t’a shkruash??!
Pra: laraskat nuk behen dot bilbila e kanarina..!!

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT