Sunday, April 14, 2024
BallinaUncategorizedÇaste poetike me Mirvete Kabashi Leku

Çaste poetike me Mirvete Kabashi Leku

STREHE JETE

S’rreshtin hapat

 Ecin e s’ presin në heshtje

Me largojnë

Në një udhë të huaj

Një qiell pa zogj

 Nëpër faqe rreshqasin lotët e vakëta

E lebetitja troket si mik i paftuar

Të gjalle as të vdekur nuk te presin

 Si zog i plagosur lëngon

Vetmia vërtitet brigjëve të humnerës

 Shpirti i braktisur strehë jete kërkon

Dhimbja me dhimbje shtegton

……………………………………………..

DHIMBJE

 U bera shkrumb

Zemërpervëluar

me dhimbje malli

E pafund pritja

Flas me me vete

 E kafshoj buzët

E dridhura

 Qaj me denesje

Si dallgë deti valëvitëm mbi shkëmbë

 Pranvera ndërvite po vonon

 Veç mjegullnajë

 Më mbushen syt

Pse mungojne zogjtë në fole ?

………………..

ZJARR I PADUKUR

Nga shkëndija ashkës nxore

Zjarmin e trupit tim

Zjarr i pa dukshëm

Netët pa yje

Erresirë pa dritë

Veç një rreze maje

 Çicavicës

 Me jep shpresë

Të bëhem etje e

Lumbardhit

Te bëhem shkëmb

Sharri

Lulekuqe Drenice

E zhveshur e djegur

 e pafat

 Të bëhem

Zanë Mali

Ta shitoj kohën e abortëve

 Dhe natën e gjatë

Ta mekoj ditën

Me qumësht zogu

Dashuria aroma e kësaj toke.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT