Wednesday, May 22, 2024
BallinaLajmeVdiq në gjumë, miku i madh i kosovarëve

Vdiq në gjumë, miku i madh i kosovarëve

Miku i madh i shqiptarëve, Bob Dole, heroi i Luftës së Dytë Botërore dhe ish-kandidati republikan për president, ka vdekur në moshën 98-vjeçare.


Vdekja e Dole u konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole në një deklaratë të dielën

“Me zemër të rëndë njoftojmë se senatori Robert Joseph Dole vdiq këtë mëngjes herët në gjumë”, tha fondacioni. “Deri në vdekjen e tij, në moshën 98-vjeçare, ai i kishte shërbyer me besnikëri Shteteve të Bashkuara të Amerikës për 79 vjet.”

Në shkurt, Dole zbuloi se ai ishte diagnostikuar me kancer të mushkërive të fazës 4 dhe tha se po fillonte trajtimin.

Ai ishte një nga kandidatët më të vjetër presidencialë për herë të parë në moshën 73-vjeçare, por edhe pasi u tërhoq nga politika pasi humbi garën me presidentin Bill Clinton, Dole nuk u largua nga qendra e vëmendjes.

Pavarësisht se dështoi në përpjekjen e tij për presidencën, Dole pati një drejtim mbresëlënës në politikë. Ai ishte republikani i rangut më të lartë në Senat për gati 11 vjet; ai ishte kandidati i presidentit Gerald Ford në vitin 1976; dhe në janar 2018, ai mori një Medalje të Artë të Kongresit, duke e bërë atë vetëm senatorin e tetë që është nderuar kaq shumë.

“Dua të falënderoj të gjithë ata që kanë thënë fjalë të tilla të mira për mua,” tha Dole kur mori çmimin, nderimi më i lartë civil i dhënë nga Kongresi. Më pas ai bëri shaka: “Me siguri nuk janë të vërteta, por ishin të këndshëm”.

Dole u angazhua herët në politikën amerikane për Kosovën dhe luajti rol të rëndësishëm në procesin që çoi në krijimin e shtetit të pavarur. Për nder të tij, në Prishtinë është ngritur busti i tij.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT