Sunday, July 21, 2024
BallinaNatyraVENECIA: Qyteti Mbi Ujë

VENECIA: Qyteti Mbi Ujë

Venediku i shkëlqyer – një qytet i ndërtuar mbi ujë është një nga më të bukurat jo vetëm në Itali, por edhe në të gjithë Evropën. Për shumë dekada, Venecia frymëzon artistët dhe poetët, tërheq romantikët dhe udhëtarët nga e gjithë bota.

Venecia është qyteti i maskave dhe karnavale, luksoze dhe humor romantik.

Përshkrimi i Venedikut dhe atraksionet e saj kryesore ne do të fillojmë me sheshin kryesor të qytetit, sepse është simbol i saj dhe thesari i vërtetë. Këtu është një bazilikë e jashtëzakonshme e San Marko, simpatik me pamjen e saj solemne dhe të verbuar të brendshme të artë, Torre Dell Orolojo – Kulla e orës të vendosur në pjesën veriore të sheshit, LogglyTte, e cila shërbeu si roje në Pallatin luksoz të Dogës, ngritur e kundërta, etj.

Nese vizitoni Venedikun , mos harroni të shkoni ne Galerinë e Akademisë – një nga muzetë më të famshme urbane, duke mbajtur koleksionin më të madh të pikturës së artistëve venecianë të shekujve XIV-XVIII. Galeria paraqet veprat e Titian, Georgeon, Giovanni Bellini, Lorenzo Lotto, Jandomeno Tapolo dhe shumë të tjerë. Përveç kësaj, veprat e mjeshtrave të famshëm mund të admirohen në kishat e Venedikut.
Jo vetëm përshtypje të paharrueshme, por edhe mundësia për të parë përshtypjet më të paharrueshme, por edhe mundësinë për të parë pallatet e bukura të vendit venezian të shekujve të kaluar: Ka “Rezzonico, ndërtuar në fund të shekullit XVIII, Palazzo Barbarigo Rilindja, Zbukuruar me mozaikë nga Murana Glass, Lace Palazzo Santa Santa, më e njohur si “Shtëpia e Artë” dhe shumë të tjerë.

Photo Credit :Web
TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT