Thursday, June 13, 2024
BallinaLajmeArrestohet mësuesja që ia dha vaksinën nxënësit të saj

Arrestohet mësuesja që ia dha vaksinën nxënësit të saj

Një mësuese në Nju Jork, që nuk kishte ndonjë kualifikim formal mjekësor, është arrestuar nën dyshimin për vaksinimin e një nxënësi, thanë zyrtarët.


Policia thotë se Laura Russo e dha dozën në shtëpinë e saj, pavarësisht se nuk kishte autorizim ligjor për të dhënë vaksina ose pëlqim nga prindërit e djalit që e vaksinoi, shkruan BBC.

Mësuesja 54-vjeçare, e cila e ligjëron lëndën e biologjisë, u mbajt në ndalim në natën e Vitit të Ri dhe mund të përballet me katër vite burgim, nëse shpallet fajtore. Raportohet se djali 17-vjeçar donte të vaksinohej.
Dhënia e vaksinës mund të jetë e rrezikshme, nëse bëhet në mënyrë jo të duhur. Mjekët dhe punëtorët e licensuar mjekësorë duhet të vërtetojnë nëse vaksina nuk është e falsifikuar dhe se nuk i ka dalë afati. Pacientët gjithashtu duhet të pyetën historinë e tyre mjekësore dhe të kontrollohet reagimi i tyre pas vaksinimit.

Policia tha se është e paqartë se si zonja Russo e siguroi vaksinën për Covid ose se e cilës kompani ishte vaksina. Tash për tash, vetëm vaksina e kompanisë Pfizer është e autorizuar për amerikanët nën moshën 18-vjeçare.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT