Tuesday, June 18, 2024
BallinaVitrina e libritCikel poetik me poeten Mimoza Xhaxhaj

Cikel poetik me poeten Mimoza Xhaxhaj

Nate kujtimesh …

*

Leri atje , ne folene e vjeter ,

gjithe fjalet e tua te cmendura

bashke me puthjet e embla !

Sa te cele Agimi ,

te vije

e ti mbledh te fresketa .

Rruges te shoh , vec gjurmet e tua ,

lagur nga vesa …

*

Aty , e gjeta ndezur ,

zjarrin e puthjeve te cmendura

mes deshirash t´cfrenuara

derdheshin si melodi ne kenge – ra .

– Buleza te lagshta me ngjethnin trupin

si copra thengjijsh shkisnin shpirtit …

*

Oh … sa kohe ka kaluar ,

tek une , asgje s,ka ndryshuar .

Mengjeseve zgjohem ,

prej buzeqeshjeve t´tua .

Jane ato , buzeqeshje ,

frymezimi i vetem , qe shkruaj …

*

… Dhe nata vazhdon te ruaj sekretet tona …

*

 

Yll i dashurise …..

*

Aty mes shushurimes se detit , shtrire ,

mes perjetimesh t´ethme perveluse ,

nen vezullimin e asaj hene hire plote

kerkonim yllin tone te dashurise …

*

Sa here per ty , kam malle

e perqafuar veten ndjeje ,

dale te shoh , me t´madhin yll ,

qe , ndryshe nga t´tjeret ndrine…

*

Se di , a e mban mend ?

… keshtu me the , atehere

edhe po te ndodhemi larg ,

mallin , ta nxjerrim te ky yll …

*

U be kohe qe e kam gjetur yllin ,

Po ty , akoma s´te kam pare .

Pres t´me dergosh nje shenje

A … nje te thjeshte sinjal …

*

Se di ne se e sheh dhe ti ate yll ?

Si tani me kujtohet , jotja ishte idea .

Sa here shoh yllin tone t´lumturise ,

e gjalle me vjen dashuria …..

*

E drejta …

*

Me te drejte , fola njehere ,

gropen vetes i kam bere ,

prandaj miq , me te drejt ,

s´ja dilet dote ne kete jete …

*

Ishte e drejte fjala ime ,

zuri vend , genjeshtra trime .

E perkrahen nga belaja ,

se per pak u be hataja …

*

Duhet pak dipllomaci ,

qe t´hash buk ne shoqeri .

Per kete nuk kam frik shume ,

se jetoj me krenari ,

as njeriu si behem fli …

*

Me e paqte me duket sot ,

qe nje mik ta shtrengosh fort ,

t´mos hapesh si furtuna ,

ne do te shkoje mir puna …

*

Une per vete zvarr se coj ,

se me vete gjerat sqaroj

dhe ne fund , ve piken mbi i ,

e nis jeten pa hanxhi …

Fati …

*

Porsa syt hapim ne jete ,

hap pas hapi fati na ndjek .

Gje prej fatit ti mos prit ,

se kur vjen ,

ti , dot rrjellen nuk ja kthen …

*

Eh ce pash njerin e shkret ,

thurur jeten flete flete .

Ato t´parat verdheruar ,

ca te tjera zbardheruar ,

tek tuk ngjodha mbuluar

e te fundit cop e çik e perveluar …

*

Te te parat verdheruar ,

femijerine kane kaluar

ndaj qendrojne pa cenuar ,

Zoti madh i ka bekuar …

*

Ne te dytat zbardheruar ,

tek tuk ndonje ngjodh mbuluar ,

aty nis edhe jeta , ajo e verteta .

E si diagram zemre ,

her te fut ne rruge te thella

e here ne zikzake te lehta …

*

Fatit nuk i dihet kurre ,

rastesine e ka mbret ,

e me te godet ,

her per mir e her per keq ,

se eshte vazhde per cdo jete …

*

Gjithe nje jete , njeriu i shkret ,

pret mos fati i trokete ,

Per ca vjen si pa u ndjere ,

ca te tjere i le te mjere …

*

… Por aty eshte dhe rinia ,

aty qesh dhe dashuria ,

mbushur endrra e ngjyra plot

eshte me e bukura koh ne bote …

*

Me fatin perkrah eca ,

ditet kaluar mblidhja ,

sa me kishte buzeqeshur fati ,

… nje dite , doja te shihja …

miresite , numeroheshin me gishta …

*

Por , dal nga dal vjen pleqeria ,

bashke me te te le fuqia ,

vazhdon uf e buf ,

si melodi dhimbja .

Kercasin kockat si gjethe thate ,

behesh i merzitshem dhe per evlat .

… Por kur arrin ne pleqeri ,

pyet veten : c´pe ne jete o njeri ???

*

Per sa kohe qeshim ne jete ,

Fati na ka perkedhelur vertete …..

*

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT