Thursday, July 25, 2024
BallinaLajmeKanë efekte të jashtëzakonshme/ Njihuni me ilaçet e reja që OBSH ka...

Kanë efekte të jashtëzakonshme/ Njihuni me ilaçet e reja që OBSH ka rekomanduar për trajtimin e pacientëve me COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka rekomanduar dy ilaçe të reja për trajtimin e pacientëve me sëmundjen COVID-19.Ilaçi baricitinib (një lloj i ilaçit sikurse frenuesi Janus kinase [JAK] që përdoret për trajtimin e artritit reumatoid), sipas OBSH-së, rekomandohet të përdoret te pacientët e sëmurë rëndë dhe ata kritikë, në kombinim me kortikosteroidet, që janë ilaçe të fuqishme kundër inflamacioneve dhe forcojnë përgjigjen imunitare.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT