Saturday, July 20, 2024
BallinaVitrina e libritÇaste poetike me poeten Maria Shyqyri Selimaj

Çaste poetike me poeten Maria Shyqyri Selimaj

Unē nuk bēhem dot si ty

…………………………..

As ti si mua jo

Ti nuk mē vlerēson dot mua

Ndaj mos shaj dhe mos lēvdo

Ti nuk bēhesh dot si unē

Ndaj mos mē kopjo

Ndaj ti bēj çfarē tē duash

Me veten mos mē krahaso

Keqēsia e shpirtit tēnt

Dritēn time se ndalon

Energjinē negative

Shpirti im nuk e pranon

Unē thjesht tē respektova

Ti kujton se ma kalon

Unē thjesht tē ngrita vlerat

Ti fillon e mē pērçmon

Sa e vogēl mēndja jote

Por mēndja ēshtē dhuratē

Çdo gjē shitet edhe blihet

Mēndje kush ka ēshtē me fat

………………………………………………………………..

Tē kesh a tē mos kesh

Tē duash a mos tē duash

Tē respektosh ose jo

Nuk do ta dijē njeri

Njerēz pa ndjenja

Njerēz pa dashuri

Dera e brēnda

kētē e dēgjoj shpesh

Buzēqeshja fallso

Njē botē fallso

Dhe njerēzia vetēm interes

Kurjoz sehirxhinjē

Njerēz pa mēshirē

Figura tē veshur

Kush tē duket

Mē i pasur dhe jeton mirē

Reklam jeta

Dhe njē garē e pa parē

Njerēz ka plot

Por njerzillēkun

Nuk e njohin apo e kanē harruarē

Shikojmē dēgjojmē

Jetojmē argētojmē

Çdo gjē pa fund edhe kufi

Por kemi humbur respektin

Humanizmin dashurinē

Dhe thjesht mbajmē emrin njeri

Kalimtarē jemi nē kētē botē

Asnjē nuk thahet mbi dhe

Sido qē ti tē jetosh

Me Shumē apo pak

Ikim njē ditē

Dhe çfarē marim me vete

Azgjē vetēm dy metra dhe

Jepi dorēn njeriut

Respekto dashuro

Gjithmonē bēj vetēm mirē

Tē paktēn kur ikēn nga kjo botē

Thjesht lē emrin e mirē

Fal po mos harro

Tolero tregoje respektin dhe dashurisē

Janē gjēra qē nuk kushtojnē

Por janē virtute qē ta shtojnē jetēn

Dhe mbajnē gjallē njerinē

…………………………………………………………..

Festat mē sjellin trishtim

Qecohem vetēm kur vij te ty o babi im

Aty ēshtē vēndi i shēnjtē pēr mua

Ah ta dish sa Shumē tē dua

Ti mē rri i zemēruar

Nuk mē flet unē e hutuar

Njē dhimbje qē ska shērim

Njē mall qē djeg shpirtin tim

Çtē shikoj e çtē tē them

Mermer akull dhe qetēsi

Gjumē i rēndē pērjetēsi

O babi mua mē mungon Shumē fare ti

Unē tē flas ti smē dēgjon

Unē qaj ti smē pushon

Unē kēndoj ti nuk kēndon

Bija jote tē kērkon

Ku tē gjej ku tē kērkoj

Dua njē herē tē pērqafoj

Dua babi tē takoj

Ah o babi qē ikjen tēnde nuk e pranoj

Mall dhe mall dhe vetēm mall

Asnjē gjē smē hyn nē sy

Mē e varfēra nē kētē botē jam unē

Jeta dhe bota ime je vetēm ti

Sa e mjerē sa e trishtuar

Çtē tē them skanē tē mbaruar

Njē jetē bosh pa rēndēsi

Ah sikur tē vije ti

 

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT