Thursday, June 13, 2024
BallinaNgjyra jeteMendonin se kishte vdekur, çifti e gjejnë foshnjën e tyre një muaj...

Mendonin se kishte vdekur, çifti e gjejnë foshnjën e tyre një muaj pas tërmetit në Turqi

Një foshnjë gjashtë muajshe nga Turqia e quajtur Masal, për të cilën prindërit e saj Nergis dhe Cumali Bakajli besonin se kishte vdekur në tërmetin shkatërrues në fillim të shkurtit, u gjet i gjallë dhe mirë një muaj më vonë.

Sipas mediave vendase, vajza ndodhej në spitalin “Seljuk” në qytetin e Konias, më shumë se 500 kilometra larg vendit ku u pa për herë të fundit.

Ndërkohë, ajo u shërua nga problemet e rënda shëndetësore që kishte para tërmetit, ndaj familja e saj, pas katër javë agonie, e mori brenda dhe e solli në shtëpi.

Lindur para kohe

Siç u thanë gazetarëve prindërit e saj të gëzuar Nergis dhe Cumali, vajza Masal lindi para kohe, në muajin e gjashtë të shtatzënisë, pas së cilës pësoi një hemorragji në tru. Për shkak të kësaj, ajo u trajtua në spitalin e vendlindjes së saj Kahramanmaras në provincën e Hatay, ku u godit nga një tërmet më 6 shkurt.

Institucioni shëndetësor ku ajo ndodhej në tërmetin e fortë ka pësuar dëmtime të rënda, por stafi ka arritur të evakuojë shumicën e pacientëve dhe t’i transferojë në spitale në pjesë të tjera të Turqisë. Pra, Masalja e vogël u transferua fillimisht në spitalin e qytetit në Mersin dhe së shpejti u vendos në klinikën “Seljuk” të fakultetit të mjekësisë në Konia.

Për shkak të kaosit që u krijua në provincën Hatay pas tërmetit, prindërve të saj nuk u tha as që vajza ishte shpëtuar dhe transferuar në një spital tjetër, ndaj filluan ta kërkojnë në të gjithë rajonin. Megjithatë, me kalimin e kohës dhe nga Masali i vogël nuk kishte asnjë shenjë apo zë, familja filloi të frikësohej se i dashuri i tyre kishte vdekur tragjikisht.

Kur prindërit e saj tashmë kishin humbur çdo shpresë se do ta gjenin ndonjëherë, drejtori i spitalit “Selxhuk” i telefonoi befas dhe i njoftoi se vajza e tyre ishte gjallë dhe mirë.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT