Tuesday, June 18, 2024
BallinaTurizmiOrikumi vendi ku u bë beteja beteja mes Çezarit dhe Pompeut

Orikumi vendi ku u bë beteja beteja mes Çezarit dhe Pompeut

Nga Armenida Qyqja

Keto jane pamje nga Oriku. Sot Orikum. Ketu u be beteja mes Çezarit dhe Pompeut. Çezari u mundur u terhoq me pas ne Dyrrah, Durres dhe ngeli ne moçale e u mund perfundimisht nga Pompeu.
E vizitova vjet ne Qershor dhe eshte per te ardhur keq se as germimet arkjologjike nuk jane bere tamam, as mbrojtje, as ciceron… Asgje. Te pakten hyrja eshte e kontrolluar me police per faktin se gjendet brenda ne Pashaliman, bazen ushtarake detare. Ketu u be dhe prishja me Rusin, ne vitet 60, qe çoi në terheqjen e flotes se tyre. (Filmi Perballja). Im ate ka qene ushtar dhe me ka rrefyer qe femije ngjarjen, gadishmerine per lufte etj…

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT