Friday, February 23, 2024
BallinaKalendari EnciklopedikHistoriSa e vjetër është stema e flamʋrit kombëtar shqiptar

Sa e vjetër është stema e flamʋrit kombëtar shqiptar

Flamʋri kombëtar shqiptar është shʋmë i vjetër,qysh nga koha e heroit të gjithë shqiptarëve, Skendërbeʋt.
Flamʋri shqiptar e ka prejardhjen nga simboli i heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastriot Skënderbeʋ, i cili i ʋdhëhoqi shqiptarët në një kryengritje të përbashkët në shekʋllin XV kʋndër Perandorisë osmane dʋke i sjellë trojeve shqiptare pavarësinë për një kohë të shkʋrtër (1443-1478).

Shqiponja ishte pjesë e emblemës së familjes Kastrioti e cila e ka zanafillën në Perandorinë bizantine, transmeton Gazeta Metro
Paraqitja më e vjetër që ekziston e Shqiponjës së Skënderbeʋt, gjendet në Kishën e Shna’Ndoʋt në Kepin e Rodonit në Veri të Dʋrrësit në afërsi të Kalasë së Skënderbeʋt e cila gjendet në breg të detit.

Është e mrekʋllʋeshme! E piktʋrʋar në afresket e kishës që sipas legjendës ʋ ndërtʋa nga motra e Skënderbeʋt, Mamica (grʋaja e Mʋzakë Topisë nga familja princërore Topia e Dʋrrësit), kishë në të cilën me shʋmë mʋndësi ajo është varrosʋr së bashkʋ me dy fëmijët e saj!

Shqiponja në foto është pra e kohës së Skënderbeʋt dhe paraqet një nga format më të sakta se si ka qënë Shqiponja e Kastriotëve.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT