Friday, February 23, 2024
BallinaVitrina e libritIbrahim Abedini-Poeti Strugan -Kur te fshiet dashuria

Ibrahim Abedini-Poeti Strugan -Kur te fshiet dashuria

Kur te fshiet dashuria

Te kap nje çast kur te fshiet lumturia
I humbur ne mjegull si delja e stanit
Te del perpara ujku qe e ka marre uria
Dhe s’te shpeton dot as qen i çobanit…


As mal e as det, as lume e perrua
Nuk i shikon me sy, as nuk i shijon
E bukura e dheut te te dale ne krua
Ti e ke perpara, mendja s’e shikon…


Le te te falin diellin dhe driten
Ne qoftese te fshiet dashuria
Te te ringjallin edhe Aferditen
Zor se do te ndizet bateria…

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT