Thursday, April 18, 2024
BallinaTurizmiLegjenda e Kishës në Liqenin Bled, Slloveni

Legjenda e Kishës në Liqenin Bled, Slloveni

Liqeni Bled në Slloveni nuk është i njohur vetëm për bukurinë e tij mahnitëse natyrore, por edhe për legjendën magjepsëse që rrethon ishullin e tij të vogël. Në qendër të kësaj legjende është Kisha piktoreske e Zonjës, e vendosur në majë të terrenit shkëmbor të ishullit.

Sipas folklorit vendas, shekuj më parë, në ishull ka qenë dikur një tempull kushtuar perëndeshës së lashtë sllave të dashurisë dhe pjellorisë, Živa. Kur krishterimi filloi të përhapet në rajon, tempulli u zëvendësua nga një kishë, duke nënkuptuar triumfin e krishterimit mbi paganizmin.

Legjenda tregon për një të ve që jetonte në kështjellën me pamje nga liqeni. Në pikëllimin e saj për humbjen e të shoqit, ajo mblodhi të gjithë arin dhe xhevahiret e saj dhe vendosi një zile për kishën në ishull në kujtim të tij. Megjithatë, tragjedia goditi gjatë transportit të kambanës në ishull, kur u ngrit një stuhi, duke fundosur varkën së bashku me kambanën dhe ekuipazhin në fund të liqenit.

E shqetësuar për humbjen, e veja shiti të gjitha pasuritë e saj dhe bëri një pelegrinazh në Romë për të kërkuar falje për mëkatin e saj të krenarisë. Pas kthimit të saj, ajo u bë murgeshë dhe i kaloi ditët e saj në lutje dhe vetmi.

Ndërkohë, kambana e mbytur thuhet se ende bie nga thellësitë e liqenit të Bled në netët e kthjellëta, ku bilanci i saj vajtues jehon nëpër ujë. Besohet se ata që dëgjojnë zilen do t’u plotësohen dëshirat nëse i bien tri herë ziles së kishës.Sot, vizitorët në liqenin Bled mund të marrin një varkë tradicionale prej druri të quajtur pletna në ishull dhe të ngjiten në 99 shkallët e gurta për të arritur në Kishën e Zonjës. Kisha, me arkitekturën e saj simpatike barok dhe pamjet mahnitëse të liqenit dhe maleve përreth, vazhdon të magjeps vizitorët me bukurinë e saj dhe trashëgiminë e qëndrueshme të legjendës që e rrethon.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT