Friday, May 24, 2024
BallinaNgjyra jeteFoto Ikonike

Foto Ikonike

Kjo fotografi është bërë në Irlandë në vitin 1972, dhe tregon një vajzë duke qëlluar me armën e të dashurit të saj, i cili u plagos në një betejë kundër ushtrisë britanike.
Burri mbijetoi, u transportua në një vend të sigurt, falë sakrificës së të dashurës së tij, e cila u përball me ushtarët anglezë derisa ajo u vra.
Kur komandanti i batalionit britanik zbuloi se ai kishte luftuar me një grua, ai urdhëroi ushtarët e tij të mos preknin trupin e saj dhe i lejoi irlandezët ta varrosnin. Thuhet se kanë dëgjuar komandantin anglez të thërrasë: “Mbretëresha nuk kujdeset për ne, siç kujdesej kjo grua për burrin dhe tokën e saj”.
Fotoja u zgjodh si simbol për Ditën e Gruas në Irlandën e veriut, e shoqëruar me këtë frazë:
“Mos kini frikë të lidheni me një grua të fortë. Mund të vijë dita kur ajo do të jetë ushtria juaj e vetme.”

Burimi:Web

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT