Saturday, April 13, 2024
BallinaLajmeOBSH: Varianti i ri Omicron paraqet një rrezik shumë të lartë...

OBSH: Varianti i ri Omicron paraqet një rrezik shumë të lartë globalisht

Varianti i ri i koronavirusit omicron përfaqëson një “rrezik shumë të lartë” në nivel global, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë, por në të njëjtën kohë theksoi se ka shumë të panjohura për menyren e transmetimin e tij.

“Deri më tani, nuk është raportuar asnjë vdekje në lidhje me llojin omicron”, tha OBSH .

Dokumenti gjithashtu këshillon autoritetet që të përpiqen të frenojnë përhapjen e një lloji të ri të koronavirusit.

Lista e vendeve ku është identifikuar një lloj i ri i virusit po rritet me shpejtësi pasi rastet e para u raportuan në Afrikën Jugore më pak se një javë më parë.

Thuhet se, duke pasur parasysh mutacionet që mund të japin potencialin për të shmangur përgjigjen imune dhe për të mundësuar transferueshmëri më të madhe, ekziston një probabilitet i lartë që omikroni të përhapet globalisht.

Organizata vuri në dukje të panjohura të shumta në lidhje me këtë lloj të COVID-19 – ngjitshmërinë e tij, nëse ky lloj mund të anashkalojë më mirë përgjigjen imune, sa mbrojtje ofrojnë vaksinat ekzistuese antiCOVID në aspektin e ngjitjes dhe ashpërsisë së sëmundjes, nëse shkakton më shumë simptoma të rënda.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT