Tuesday, June 18, 2024
BallinaLajmeAksidenti tragjik në Bullgari, mbërrijnë në Shkup trupat e pajetë

Aksidenti tragjik në Bullgari, mbërrijnë në Shkup trupat e pajetë

Aksidenti tragjik në Bullgari, mbërrijnë në Shkup trupat e pajetë

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit kanë arritur kufomat e 45 viktimave të aksidentit tragjik në Bullgari.

Dy aeroplanët u nisën sot nga aeroporti i Sofjes drejt Shkupit me trupat e pajetë të aksidentit. Fluturimi i avionëve u prolongua për disa orë për shkak të motit të ligë në Sofje.

Në aeroportin e Shkupit trupat e pajetë po i pret një delegacion i lartë

jë aksident tragjik ka ndodhur më 23 nëntor, rreth orës 3 pas mesnate në Bullgari, mbetën të vdekur 45 persona, pasi një autobus që po kthehej nga Turqia për në Maqedoni të Veriut u përfshi nga flakët.

Sipas raportimit të mediave, në mesin e viktimave kanë qenë edhe 12 fëmijë, pesë prej tyre të mitur.

Në autobus besohet të kenë qenë 53 persona. Aksidenti ka ndodhur në autostradën Struma rreth 45 kilometra në perëndim të Sofjes.

Prokuroria e Shtetit në Bullgari kanë konfirmuar se deri te aksidenti ka ardhur si pasojë e një shpërthimi, por se nuk dihet ende se çka e ka shkaktuar atë.

“Pamja po bëhet më e qartë çdo orë që kalon. Ekipet po marrin në pyetje viktimat në Pirogov, dy prej tyre janë në gjendje të japin shpjegime, të tjerët janë në shok ose në reanimacion, edhe pse pa rrezik për jetën. Po ashtu janë marrë në pyetje dëshmitarët okularë në vendngjarje”, në një konferencë zv/kryeprokurori i shtetit, Borislav Sarafov.

Sipas informacioneve fillestare, autobusit i ka plasur goma e përparme djathtas, e më pas është përplasur në parmakë dhe është zvarritur. Në atë moment është derdhur karburanti që lidhet me ngrohjen në autobus, pas çka ka rënë zjarri. Kjo ka ndodhur në pjesën e përparme të autobusit.

Në aksident ka humbur jetën edhe shoferi. 7 persona – 2 gra dhe 5 burra, kanë shpëtuar dhe janë vendosur në spitalin “Pirogov”.

Kujtojmë se në mesin e viktimave, shumica nga ta raportohet se janë shqiptarë.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT