Wednesday, May 22, 2024
BallinaLajmeKosovarët fituan40 milionë euro nga kriptovalutat

Kosovarët fituan40 milionë euro nga kriptovalutat

Mbi 40 milionë euro fituan kosovarët nga kriptovalutat, kështu duke u sjellë shumë qytetarëve dhe bizneseve përfitime të larta, shkruan Gazeta Metro.


Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) përmes një reagimi për media ka theksuar se biznesi me kriptovaluta po dështon në Kosovë në mungesë të ligjeve për të legalizuar dhe mbrojtur këtë sektor financiar virtual.

Qeveria e kosovës mori vendim për të sekuestrue paisjet për prodhimin e kriptovalutes kinse për të kursy energji elektrike,sipas një hulumtimi të AKB qytetaret tonë kanë investu në forma të ndryshme në këtë sektor mbi 10 milion €, por përfitimet nga këto investime kapin vlerën mbi 50 milion € gjë që perfituesit nuk kanë treguar gadishmëri për të paguar tatim në fitim”, thuhet ndër të tjerash në reagimin e AKS’së.

Ky është reagimi i plotë:

Biznesi me kriptovaluta drejt dështimit në Kosovë

Biznesi me kriptovaluta po dështon në Kosovë në munges të ligjeve për të legalizu dhe mbrojtë këtë sektor financiar virtual i cili shumë qytetarve dhe bizneseve u ka sjell përfitime të larta.
Qeveria e kosovës mori vendim për të sekuestrue paisjet për prodhimin e kriptovalutes kinse për të kursy energji elektrike,sipas një hulumtimi të AKB qytetaret tonë kanë investu në forma të ndryshme në këtë sektor mbi 10 milion €, por përfitimet nga këto investime kapin vlerën mbi 50 milion € gjë që perfituesit nuk kanë treguar gadishmëri për të paguar tatim në fitim.
Qeveria e Kosovës duhet të përpilon ligje me të qarta për këto investime tash më me trend global dhe tu a mundësoj qytetarve këtë biznis legal

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT