Friday, May 24, 2024
BallinaLajmeÇaste poetike me poeten Bjondina Agolli

Çaste poetike me poeten Bjondina Agolli

Zemra ime vuan shume

se me mungon ti baba

tani syri yt fle gjume

por syri im gjume nuk ka.

Me mungon ajo dore

Me mungon zeri yt

Kur degjoj thirrjen BABI

Dicka me ngulfat ne fyt!

Kafe raki dhe duhane

ti i doje shume

me vete nuk ti dhane

ndaj do ti sjell une.

S’di ne do te behet qejfi

jo jo fare nuk e di

me mua hatri te mbeti

pres qe te ma thuash ti.

Qava e qava madje shume gjate

Sme mbeti lot ne sy.syri me mbeti thate

Dhe per ty kur me mer malli

s’qaje me lot por qaj me fjale.

Lulet qe ke mbi varr

T’i ujita me lot

Te them Babi im

Jam sh e merzitur sot!

Me eshte shterrur zeri

Me jan thare kta sy

Sot doja te kisha pran

Nuk sepse jam sh ne vetmi.

Mos mendo qe te harrova

Qe nuk shkruaj per Ty

Kam dhembje o Babi

Kam shum lot ne sy!

…………………………………………………

Unè Edhe Ti

i Dashur Njerì Pèr Ty

Qè Ndihesh i Thyer

Mos u Ndjej Kurrè Vetèm

Shoqèri Ke Fuqin Tènde

Je Dorèzuar Normal

Por Jo Me Rrèzimin e Parè

Bota Tè Ka Rèn Para Syve

Dhe C,do Gje Tè Eshtè Dukur Bosh,

Ke Humbur Deshirèn Per Tè Jetuar

Pikèrisht Aty Jeta Duhet Filluar

Kjo Botè Ka Ulje Ngritjè

Ec Me Kokèn Lart Se Jeta Vazhdon

Mere Fuqin Aty Ku Mendove Se e Le

Jeta Eshtè Endèrr Cdo Gjè Nuk Realizon

Ta Pranojmè Si Eshtè e Shkruar

Une Edhe Ti Bashkè Kemi Pèr Ta Pèrfunduar!!

……………………………………………………………………………….

Nene

Mora Lapsin Dhe Mendova

Disa Fjale Ti Perkushtova

Ndoshta Duheshin Pak Me Mir

Kto Fjal Nen Jan Nga Yt Bir

Nga Te Gjitha Dashurite

Vetem Nje Vleresova

Pa Genjeshter Dhe e Bukur

Nenes Time Une Ja C,mova

Ne Prehrin Tend Koken e Vendos

Qetsin e Jetes Ti Ma Afron

Ta Puth Ballin Fjal Qe Sti Shpreh

Po Zemra Nene Per Ty Me Rreh

Vetja Me Duket Djal Ne Mosh

Po Ti Oj Princesh Si Nje Te Vogel

Gjithmon Do Me Shikosh

Jeta Me Duket Pak Te Falenderoj

Nena Ime Bukur Shendet Te Uroj

Mes Vargjesh Te Them Nen Me Fal

Ndoshta Pa Dashje Te Kam Lenduar

Ne Hapin e Pare Une Jam Penduar.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT