Tuesday, January 31, 2023
BallinaTurizmiLiqeni Dobbiaco Itali

Liqeni Dobbiaco Itali

Liqeni Dobbiaco është një liqen i vogël dhe i bukur alpin afër qytetit të Dobbiaco/Toblach, në Alto Adige.

Ai është i vendosur mes maleve të bukura, i rrethuar nga pylli i dendur dhe është i lehtë për t’u arritur.

Liqeni Dobbiaco, i quajtur Lago di Dobbiaco në italisht ose Toblachersee në gjermanisht, është një liqen i bukur alpin në Dolomitet dhe pikërisht në Val Pusteria.

I bekuar me ujë të gjelbër të lehtë dhe një sfond malesh të bukura dhe pyje të dendura, liqeni është shumë i lehtë për t’u arritur dhe një vend i përsosur nëse doni të shijoni pamjet tipike të kësaj zone pa pasur nevojë të përballeni me ecje të vështira.

Liqeni Dobbiaco është i lehtë për t’u vizituar në të gjitha moshat: aksesohet lehtë me makinë, ka ushqim dhe lehtësira për vizitorët dhe mund të ecni përreth tij duke ndjekur shtegun e bukur dhe të lehtë që të çon rreth perimetrit të tij.

Hani një vakt me pamje nga liqeni
Bregu verior i liqenit është i pajisur me disa kafene dhe restorante.

Ato shërbejnë specialitete lokale dhe janë fantastike për një vakt të qetë familjar me pamje nga liqeni.

Në rast shiu, disa kanë çadra, ndërsa të tjerët gjithashtu kanë zona të brendshme për ndenjëse, perfekte edhe nëse vini këtu në dimër.

Siç mund ta shihni nga informacionet e deritanishme, Liqeni Dobbiaco është një destinacion i përsosur për familjet me fëmijë.

Shëtitja rreth liqenit është e përshtatshme për karroca dhe ju mund ta ecni në më pak se një orë ose të bëni një ditë të plotë, duke i lejuar fëmijët të ndalojnë në të gjitha stacionet e informacionit, të luajnë lojëra dhe të përfshihen me natyrën.

Ndërsa shtegu nuk paraqet asnjë rrezik, ju rekomandoj t’i pajisni fëmijët tuaj me këpucë ecjeje: ato do t’i mbrojnë ata nga balta dhe uji dhe do t’ju vijnë në ndihmë edhe në pjesët me guralecë të shtegut.

Nëse fëmijët tuaj duan të vendosin këmbët e tyre në ujë, këpucët e ujit për fëmijë mund t’ju vijnë në ndihmë.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT