Monday, May 20, 2024
BallinaNgjyra jeteËshtë historia e futbollit dhe mbijeton si një shofer taksie: Makthi i...

Është historia e futbollit dhe mbijeton si një shofer taksie: Makthi i persekutimit dhe internimit të Hakan Sukur

Hakan Sukur, një nga golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit turk (51 gola me kombëtaren e tij) dhe autor i 295 golave ​​me Galatasarayn, në moshën 51-vjeçare nuk mund të shkelë në Turqinë e udhëhequr nga Recep Tayyip Erdogan.

Ish-futbollisti është i persekutuar në vendin e tij për lidhjet e tij politike të dyshuara me klerikun Fethullah Gulen (ai u përpoq të rrëzonte Erdoganin në një grusht shteti dhe të gjithë ata që kishin lidhje me të u shpallën terroristë të FETO-s).

Ndaj Hakan Sukur u lëshua një urdhër arresti i akuzuar si terrorist, ndaj sulmuesi i famshëm duhej të largohej nga Turqia për shkak të akuzave për të cilat akuzohej dhe duhej burgosur (babai i tij u burgos dhe vdiq në burg) ose dënimi me vdekje.

“Nuk më ka mbetur asgjë askund në botë. Erdogan më mori gjithçka. E drejta ime për liri, e drejta për t’u shpjeguar, për t’u shprehur, e drejta për të punuar”, ka thënë Sukur.

Ish-lojtari i Sakaryaspor, Bursaspor, Galatasaray, Torino, Inter, Parma dhe Blackburn Rovers arriti të arratisej nga Turqia, një vend në të cilin iu hoq kombësia dhe iu sekuestruan bizneset dhe llogaritë bankare, dhe të emigronte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Është vendi im. Unë i dua njerëzit e mi, edhe pse idetë e tyre për mua janë shtrembëruar nga mediat e kontrolluara”, deklaroi Sukur për New York Times në vitin 2018.

Jeta e Hakan Sukur në mërgim: “Jam shofer Uber dhe shes libra”

Aktualisht është 51 vjeç, jeton në Kaliforni dhe ia del mbanë si shofer taksie në Uber, librashitës dhe trajner i futbollit tek të rinjtë.

“Unë jam një shofer në Uber dhe shes libra”, ka thënë Sukur për Welt am Sonntag në vitin 2020.

Shënuesi i golit më të shpejtë në historinë e Kupës së Botës , kundër Koresë së Jugut pas 11 sekondash në Kupën e Botës 2002, filloi aventurën e tij amerikane në Uashington derisa u zhvendos në afërsi të San Franciskos.

Para se të bëhej shofer në Uber, ai hapi një kafene dhe një furrë buke , por u detyrua t’i mbyllte për shkak të presionit nga tejkalimi i identitetit të tij/.Raporto24/

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT