Thursday, June 13, 2024
BallinaVitrina e libritTy Flamurgjak – Ismail Hodaj

Ty Flamurgjak – Ismail Hodaj

Ty Flamurgjak

Ehh c‘nuk me thane per te braktisur ty
E c‘nuk me premtuan per te braktisur ty
Mua, djalin e Kosov lokes
Qe me rriti me kenget e shotes

Ahh me thane: Shkele ne sdo te vrasim
Me thane: Digje ne sdo te djegim
Me thane: Grise ne sdo te therim
Me thane: Hidhe ne sdo te hedhim

Ahh jo, jo mos ma kerkoni kete ke burr
Ne je vrases armik a Barbar
Se dhe djepi qe me tundi
Do t‘me quaj tradhetar

Vram, digjm, therm e hidhm
Prem nje dore e lerm nje sy
Gjys i vdekur zvarr te shkoj
Lart ta ngrej e ta shikoj

Dil moj nen ti n‘at bregore
E degjo c‘duan nga mua
Te betohem nen, te betohem per flamur
Se flamurin se shkel kurr

Une jam gjoka, gjok shqiptari
Rritun me uje burimi e er mali
E ne vdeksha per flamur
Zemra ime s‘tutet kurr

Shporruni more t‘pa bes
Se n‘kosov nuk keni shpres
Kam nje nene: nene bukur shqiperia
Gjakun tim jo se fal kurr
Behet burr e permbi burr
Do t‘ju ndjek ju gur me gur
Si shqiponje me rremben
E me mbledh ne t‘kuq flamur

Te betohemi flamur:
Se me ty gjithmon perpara do te marshoje vegjelia
E ta di gjith bota mar:
Keshtu betohet shqiptanija

C‘ke o flamur qe s‘valon?
Jam semure e po lengoj
Jam goditur brinj me brinj
Sa koh jemi nen serbin

Flamur: mos te mbuloj zia
Se ka djem shqiperia
O djem se iku vatani
Kosoven me gjak te lani

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT